Obserwuj w Google News

Tyle zarabiają prowadzący „Wiadomości” TVP. „Liczne nieprawidłowości”

2 min. czytania
20.11.2023 07:48
Zareaguj Reakcja

Ile zarabiają największe gwiazdy TVP? Prowadzący „Wiadomości” nie mogą narzekać na niskie pensje. Najwyższa Izba Kontroli mówi o licznych nieprawidłowościach w umowach pracowników Telewizji Polskiej.

Tyle zarabiają prowadzący „Wiadomości” TVP. „Liczne nieprawidłowości”
fot. Jan Bogacz TVP/TVP/East News

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory parlamentarne 2023, lecz to dotychczasowa opozycja przejmie władzę w Polsce. Politycy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy od razu zapowiedzieli konieczność zmian w Telewizji Polskiej. - Funkcjonariusze PiS-u będą rozliczeni - grzmiał Szymon Hołownia. Nic więc dziwnego, że na Woronicza panuje grobowa atmosfera. Pracownicy TVP drżą o swoje posady i przygotowują się na zwolnienia. Mówi się, że część gwiazd wywalczyła zmiany w umowach, które pozwolą im otrzymywać wynagrodzenie długo po utracie pracy. Ile wynoszą pensje prowadzących „Wiadomości”? Dziennikarze Faktu ujawnili ich zarobki.

Gwiazdy „Wiadomości” zarabiają krocie. Tyle wynoszą pensje pracowników TVP

Zarobki osób pracujących przy „Wiadomościach” stały się jawne, gdy Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport z kontroli w Telewizji Polskiej. Z kolei dziennikarze Onetu mieli dotrzeć do konkretnych liczb. Główni prowadzący „informacyjnego” programu TVP mają zarabiać fortunę. Na tym jednak nie koniec, gdyż NIK ma też zastrzeżenia dotyczące ich umów.

„Najwyższa Izba Kontroli wykazała liczne nieprawidłowości w umowach zawieranych przez TVP z prowadzącymi «Wiadomości». Dokumenty były podpisywane ze wsteczną datą. A pracownicy etatowi świadczyli usługi w ramach umów B2B, bo TVP zwolniła ich z zakazu konkurencji” - czytamy na stronie Faktu.

Wcześniej informowaliśmy, że Danuta Holecka jest zatrudniona w Telewizji Polskiej na podstawie umowy o pracę jako osoba fizyczna oraz jako jednoosobowa firma. W ramach kontraktu B2B ma otrzymywać aż 50 tysięcy złotych, a jako firma może też odliczać sobie od podatku wiele wydatków. Z kolei dzięki podpisaniu umowy o pracę nie musi martwić się opłacaniem składek w ZUS przez firmę. Możliwe też, że Danuta Holecka znalazła sposób na uniknięcie zwolnienia.

Redakcja poleca

Choć prowadząca „Wiadomości” zarabia krocie, jej koledzy z redakcji też nie mogą narzekać na niskie pensje. Według informacji opublikowanych na stronie Faktu Michał Adamczyk może liczyć na 47 tys. zł miesięcznie, zaś Edyta Lewandowska i Marta Kielczyk co miesiąc inkasują ponoć ponad 40 tys. zł.

Serwis podaje też, że z wysokiej wypłaty cieszy się Magdalena Ogórek. Gwiazda TVP Info z umowy o dzieło ma otrzymywać 50 tys. zł, lecz do jej wynagrodzenia trzeba doliczyć także zarobki wynikające z umowy o pracę. Oko.press przekonuje, że na etacie może ona zarobić dodatkowo 5-10 tys. zł.

Źródło: Radio ZET/Fakt/Onet/Oko.press

Nie przegap
Jakie wykształcenie mają gwiazdy TVP? Oto, co studiowali Holecka czy Norbi
15 Zobacz galerię
fot. Mateusz Jagielski/East News