Obserwuj w Google News

Nowa władza nie zwolni Danuty Holeckiej z TVP? „Będzie nie do ruszenia”

2 min. czytania
16.11.2023 09:52
Zareaguj Reakcja

Danuta Holecka nie musi obawiać się zwolnienia z Telewizji Polskiej? Jeśli prowadząca „Wiadomości” w porę nie zostanie usunięta ze swojego stanowiska, może zachować posadę na Woronicza. Wyciekły zaskakujące informacje o jej sytuacji w TVP.

Nowa władza nie zwolni Danuty Holeckiej z TVP? „Będzie nie do ruszenia”
fot. Andrzej Iwanczuk/East News, Karol Serewis/East News

Wybory parlamentarne wygrało Prawo i Sprawiedliwość, lecz to dotychczasowa opozycja przejmie władzę w Polsce. Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica od dawna zapowiadają konieczność zmian w Telewizji Polskiej. Na Woronicza panuje grobowa atmosfera, a pracownicy TVP drżą o swoje posady. Niektórzy sami składają wypowiedzenia, gdyż ewakuacja ma być dla nich lepsza od zwolnienia. Inni walczą o zmiany w umowach, które pozwolą im pobierać wynagrodzenie nawet długo po utracie pracy. Zaskakująco rysuje się natomiast przyszłość Danuty Holeckiej. Czy prowadząca „Wiadomości” nie musi się obawiać utraty stanowiska?

Danuta Holecka szykuje się na zmiany w TVP. Prowadzi rozmowy z prezesem

Po opublikowaniu wyników wyborów parlamentarnych od razu rozpoczęły się spekulacje dotyczące przyszłości gwiazd Telewizji Polskiej. Dziennikarze Wirtualnej Polski ustalili, że Danuta Holecka „nigdzie się nie wybiera” i nie planuje odejść z TVP. Wręcz przeciwnie - prowadząca „Wiadomości” miała rozpocząć rozmowy z prezesem Mateuszem Matyszkowiczem.

„Nieoficjalnie słyszymy, że Danuta Holecka zabiega u obecnego prezesa TVP Mateusza Matyszkowicza o lepsze warunki zatrudnienia dla swoich reporterów, chcąc zapewnić im możliwie «miękkie lądowanie» po planowanych przez nową władzę «porządkach» w TVP. (…) Nie odejdzie z własnej woli i stoi za nimi murem” - można było przeczytać na stronie serwisu.

Redakcja poleca

Co dalej z Danutą Holecką w TVP? Tak może uniknąć zwolnienia

Wydaje się, że Holecka nie obawia się zwolnienia. Fakt przekonuje, że nowe władze Telewizji Polskiej mogą mieć duże problemy z pozbyciem się prezenterki. „Będzie nie do ruszenia. Na drodze do ewentualnego rozstania się z gwiazdą «Wiadomości» może stanąć Kodeks pracy, a dokładniej zapisy o ochronie przedemerytalnej” - czytamy. Tego typu ochrona obejmuje osoby, którym brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, czyli w przypadku kobiet 60. roku życia. W przyszłym roku Holecka będzie zaś obchodziła 56. urodziny

Aby doszło do jej zwolnienia, nowe władze TVP musiałyby powołać się na zawarte w Kodeksie Pracy wyjątki. Wśród nich wymieniane są między innymi uzyskanie przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy lub sytuacja ogłoszenia upadłości i likwidacji pracodawcy. Holecką można byłoby też zwolnić dyscyplinarnie, jeśli wykazano by „ciężkie naruszenie zasad przez pracownika”.

Póki co rzecznik prasowy TVP poinformował Fakt, że „spółka nie planuje zakończenia współpracy z redaktor Danutą Holecką”. Według informacji Onetu jest ona zatrudniona na podstawie dwóch umów. Umowy o pracę jako osoba fizyczna oraz jako jednoosobowa firma, z którą TVP podpisało dodatkowy kontrakt. Od 2020 roku prezenterka miała zarobić niemal 1,4 mln zł.

Źródło: Radio ZET/Wirtualna Polska/Fakt/Onet

Nie przegap
Jakie wykształcenie mają gwiazdy TVP? Oto, co studiowali Holecka czy Norbi
15 Zobacz galerię
fot. Mateusz Jagielski/East News