Obserwuj w Google News

Quiz. To nazwa choroby czy dinozaura? Odpowiesz na podchwytliwe pytania?

1 min. czytania
24.04.2024 15:26

Nazwy dinozaurów i chorób brzmią czasami bardzo podobnie. Postanowiliśmy sprawdzić Waszą wiedzę z obu dziedzin. Czy jesteś w stanie rozwiązać nasz quiz?

Dinozaur, koronawirus
  • 10 pytań Rozpocznij quiz
fot. PIOTR DZIURMAN/REPORTER/East News, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

To choroba czy dinozaur? Chociaż to pytanie brzmi absurdalnie, czasami naprawdę trudno się połapać w łacińskich i greckich nazwach. Sprawdź, czy umiesz rozwiązać nasz quiz!

Quiz: To nazwa choroby czy dinozaura? Odpowiesz na podchwytliwe pytania?

1/10 Nazwa dinozaura to:

Zarówno choroby, jak i dinozaury łączy to, że można je wrzucić do wielkiego zbioru pod tytułem "biologia". Inna cecha wspólna to wymyślne nazwy nadawane schorzeniom i prehistorycznym gadom przez naukowców.

Quiz. To nazwa choroby czy dinozaura? Zdobędziesz 100% poprawnych odpowiedzi?

Czynnikiem mylącym może być brak znajomości łaciny. W końcu naukowe nazwy odwołują się do tego uniwersalnego języka. Zazwyczaj łacińskie nazewnictwo dla szarego Kowalskiego brzmi jak zaklęcia z "Harry'ego Pottera", ale każda z nazw kryje w sobie sensowne znaczenie. Często badacze przy tworzeniu określeń naukowych posługiwali się również greką.

Jeśli chcesz się przekonać, czy umiesz odróżnić dinozaura od choroby, zapraszamy do naszego quizu. Lojalnie ostrzegamy, że niektóre pytania są naprawdę podchwytliwe. Plus jest taki, że aby rozwiązać quiz, wystarczy znać się tylko na jednej z dziedzin.

Redakcja poleca

Źródło: Radio ZET

Nie przegap