Obserwuj w Google News

Quiz. W cudzysłowie czy w cudzysłowiu? Udowodnij, że poprawnie mówisz po polsku

2 min. czytania
21.06.2024 06:12

Rozwiąż quiz z języka polskiego. Pytamy w nim o najczęściej popełniane błędy językowe. Przekonaj się, czy faktycznie używasz poprawnych form i rozumiesz znaczenie powszechnie znanych wyrazów. Gotowy na sprawdzian z polszczyzny? 

prof. Jan Miodek
  • 13 pytań Rozpocznij quiz
fot. Piotr Zając/REPORTER/EAST NEWS

Quiz. Najczęstsze błędy w języku polskim. Też je popełniasz? 

Język polski sprawia problemy nie tylko obcokrajowcom, ale także rodakom mówiącym po polsku od urodzenia. Teoretycznie każdy, kto ukończył edukację przynajmniej na szkole podstawowej, powinien poprawnie wysławiać się po polsku, ale jak wiem, różnie z tym bywa.

Quiz: W cudzysłowie czy w cudzysłowiu? Udowodnij, że poprawnie mówisz po polsku

1/13 Która wersja jest poprawna?

Wyniki raportu Nadwyraz.com i SentiOne, przygotowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, wskazują, że Polacy komentujący w sieci mają największy problem z pisownią łączną i rozdzielną wyrazów. Najczęściej mylimy pisownię "na pewno", "naprawdę" i "w ogóle". Co jeszcze sprawa nam problemy?

Wielu Polaków nie wie, jak napisać poprawnie: "na razie", "na co dzień", "poza tym", "co najmniej", "nie wiem", "naprzeciwko", "skąd" czy "sprzed". Ze wspomnianego raportu wynika, że wielu rodaków nadal nie zdaje sobie sprawy, że nie pisze się "wziąść", tylko "wziąć", i nie "bende", tylko "będę".

Z językiem mówionym jest jeszcze gorzej: nadal buty "ubieramy", piszemy coś "cudzysłowiu", "włanczamy", i "idziemy po najmniejszej linii oporu". Niepoprawnie stosujemy wyrazy "absolutnie" i "dokładnie" oraz sądzimy, że "osławiony" to inaczej "sławny". 

Część błędów jest uważana za powód do wstydu, na część przymykamy oko, a jeszcze inne weszły do języka potocznego i rażą już tylko purystów językowych. Jednak zgodnie z zasadami wciąż są one uważane za niepoprawne. Pytamy o nie w quizie. Oto 13 najpopularniejszych błędów popełnianych przez Polaków w mowie i piśmie. 

Redakcja poleca