Obserwuj w Google News

Najlepsze filmy wojenne wszech czasów. Te tytuły trzeba znać [TOP 14]

Roksana Orlicka
4 min. czytania
16.01.2020 13:32
Zareaguj Reakcja

Wojna jest tematem, który od lat fascynuje twórców kina. Nie sposób zliczyć wszystkie filmy wojenne i zamknięte w nich historie. Niektóre z nich są krwawe, inne są pretekstem do przedstawienia emocji kipiących w bohaterach. Przedstawiamy najlepsze filmy wojenne wszech czasów. Na te tytuły warto zwrócić uwagę. Spodobają się nawet tym, którzy nie są fanami gatunku. Poniżej TOP 14 filmów wojennych. 

14 najlepszych filmów wojennych wszech czasów
fot. Instagram/@hacksawridge

Najlepsze filmy wojenne wszech czasów. Te tytuły trzeba znać [TOP 14]

Najlepsze kino wojenne, czyli jakie? Niektóre filmy pokazują wielkie bitwy i opowiadają o historycznych wydarzeniach. Inne skupiają się na emocjach bohaterów, pokazując, jak radzą sobie w ekstremalnych sytuacjach, na czym zazwyczaj skupiają się polskie filmy wojenne. Kino wojenne nie ogranicza się do jednego tematu czy wydarzenia. Warto też wspomnieć, że w kinach pojawi się film "1917" Sama Mendesa, który zyskał sporo nominacji do Oscarów 2020. Zebraliśmy najważniejsze, ale też najciekawsze filmy wojenne ostatnich lat. Które tytuły trzeba znać? Na co warto zwrócić uwagę? 

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów"

Poniżej można znaleźć najciekawsze filmy wojenne. Przedstawiamy nasze TOP 14!

Zobacz także:  Filmy o wampirach. Najlepsze tytuły, które trzeba znać [TOP8]

Dunkierka (2017), reż. Christopher Nolan

,,Dunkierka" jest stosunkowo młodym filmem w zestawieniu. Produkcja została nagrodzona trzema Oscarami. To historia oparta na prawdziwych wydarzeniach, gdy latem 1940 roku brytyjskie i francuskie wojska zostały przyparte do morza. Otoczeni pod Dunkierką młodzi żołnierze czekają na ocalenie. W filmie można zobaczyć uzdolnionych aktorów młodego pokolenia: Fionna Whiteheada czy Toma Glynna-Carney'a. Pojawia się także Harry Styles, Cillian Murphy i Tom Hardy.

Zobacz zwiastun filmu ,,Dunkierka":

Szeregowiec Ryan (1998), reż. Steven Spielberg

,,Szeregowiec Ryan" to kultowy film z Tomem Hanksem, Edwardem Burnsem czy Vin Dieselem. Akcja rozgrywa się w czasie drugiej wojny światowej. W momencie inwazji wojsk alianckich na Normandię w 1944 roku. Grupa żołnierzy otrzymuje rozkaz odnalezienia pewnego szeregowca. Misja wydaje się niewykonalna, ale śmiałkowie podejmują się zadania.

Zobacz zwiastun filmu ,,Szeregowiec Ryan":

Łowca jeleni (1978), reż. Michael Cimino

,,Łowca jeleni" to klasyk kina wojennego. Produkcja została nagrodzona aż pięcioma Oscarami. W rolach głównych Robert De Niro, John Savage i Christopher Walken. Akcja ,,Łowcy jeleni" toczy się podczas wojny w Wietnamie. Trzech pracowników fabryki dostaje powołanie do wojska. W Wietnamie trafiają do obozu jenieckiego, gdzie zostają zmuszeni do brania udziału w okrutnej grze.

Zobacz zwiastun filmu ,,Łowca jeleni":

Wróg u bram (2001), reż. Jean-Jacques Annaud

Wielbiciele filmów o II wojnie światowej powinni zobaczyć film ,,Wróg u bram". Opowiada on o zawziętej walce pod Stalingradem, gdzie dochodzi do pojedynku dwóch snajperów. W filmie wystąpili Jude Law, Ed Harris, Rachel Weisz czy Ron Perlman.

Zobacz zwiastun filmu ,,Wróg u bram":

Helikopter w ogniu (2001), reż. Ridley Scott

,,Helikopter w ogniu" to film nagrodzony dwoma Oscarami. Jest to opowieść oparta na faktach. Opowiada ona o nieudanej akcji amerykańskiego oddziału 120 Delta. Jego zadaniem było porwanie dwóch poruczników wojsk Somalii. W filmie wystąpili: Ewan McGregor, Eric Bana, Josh Hartnett czy Tom Sizemore.

Zobacz zwiastun filmu ,,Helikopter w ogniu":

Pearl Harbor (2001), reż. Michael Bay

,,Pearl Harbor" to jeden z najpopularniejszych filmów wojennych. Jego akcja toczy się w czasie II wojny światowej. Przedstawia on historię dwóch pilotów. Jeden z nich zakochuje się w pielęgniarce z obozu. W rolach głównych wystąpili Ben Affleck, Josh Hartnett, Alec Baldwin czy Kate Beckinsale.

Zobacz zwiastun filmu ,,Pearl Harbor":

Snajper (2014), reż. Clint Eastwood

,,Snajper" to film, w którym główną rolę gra Bradley Cooper. Wciela się on w bohatera wysłanego do Iraku jako członek elitarnej jednostki Navy SEALs. Ma on tylko jedną misję - ma chronić swoich kolegów. Dzięki swoim umiejętnościom udało się mu uratować wiele żyć. W pewnym momencie zyskuje miano "legendy", dociera to również do wrogów. Snajper zostaje ich głównym celem.

Zobacz zwiastun filmu ,,Snajper":

Furia (2014), reż. David Ayer

,,Furia" to film, w którym występuje Brad Pitt i Shia LaBeouf. Jego akcja toczy w Niemczech się kwietniu 1945 roku. Załoga amerykańskiego czołgu wyrusza za linię frontu. Film można obejrzeć na Netflixie.

Zobacz zwiastun filmu ,,Furia":

Życie jest piękne (1997), reż. Roberto Benigni

,,Życie jest piękne" to niezwykle poruszająca włoska produkcja. Opowiada ona historię zamkniętej w obozie koncentracyjnym rodziny. Guido próbuje przekonać syna, że otaczająca ich rzeczywistość jest jedynie zabawą. 

Zobacz zwiastun filmu ,,Życie jest piękne":

Przełęcz ocalonych (2016), reż. Mel Gibson

,,Przełęcz ocalonych" to film w reżyserii Mela Gibsona. W głównej roli Andrew Garfield. Produkcja została nagrodzona dwoma Oscarami. Film przedstawia wydarzenia ze schyłku II wojny światowej. Podczas krwawej bitwy amerykański sanitariusz odmawia noszenia broni i zabijania z powodów moralnych.

Zobacz zwiastun ,,Przełęcz ocalonych":

Bękarty wojny (2009), reż. Quentin Tarantino

,,Bękarty wojny" to film w reżyserii Quentina Tarantino z gwiazdorską obsadą. Możemy zobaczyć takie gwiazdy jak Brad Pitt, Christoph Waltz, Diane Kruger i Michael Fassbender. ,,Bękarty wojny" przedstawiają losy oddziały złożone z Amerykanów żydowskiego pochodzenia. Znajdują się oni w okupowanej przez nazistów Francji i planują zamach na Adolfa Hitlera.

Zobacz zwiastun filmu ,,Bękarty wojny":

Czas Apokalipsy (1979), reż. Francis Ford Coppola

,,Czas Apokalipsy" to kultowy film Coppoli. Jest to adaptacja opowiadania Josepha Conrada "Jądro ciemności". Akcja toczy się w czasie wojny wietnamskiej, gdy kapitan Willard otrzymuje misję odnalezienia i zabicia pułkownika Kurtza.

Zobacz zwiastun filmu ,,Czas Apokalipsy":

Pianista (2002), reż. Roman Polański

,,Pianista" to jeden z najbardziej rozpoznawalnych filmów Polańskiego. Jego akcja toczy się podczas II wojny światowej. Opowiada on historię Władysława Szpilmana, znakomitego pianisty, który stara się przeżyć w okupowanej Warszawie.

Zobacz zwiastun filmu ,,Pianista":

Mandarynki (2013), reż. Zaza Urushadze

,,Mandarynki" to być może mniej popularny film, ale wart uwagi. Zdecydowanie obowiązkowa pozycja dla wielbicieli niezależnego kina europejskiego. Jego akcja toczy się w 1922 roku, gdy Abchazja walczy o odłączenie od Gruzji. Dwaj plantatorzy mandarynek znajdują rannych żołnierzy walczących po przeciwnych stronach.

Zobacz zwiastun filmu ,,Mandarynki":

Zobacz także:  Filmy romantyczne. Najlepsze tytuły, które warto zobaczyć [TOP 10]

 

RadioZET.pl/RO