Obserwuj w Google News

Maryja wyglądała jak Lady Gaga? Zaskakujące odkrycie czy prowokacja?

3 min. czytania
27.10.2022 16:40
Zareaguj Reakcja

W sieci pojawiła się informacja, że amerykańscy naukowcy zrekonstruowali twarz Maryi - matki Jezusa Chrystusa. Model 3D do złudzenia przypomina Lady Gagę - popularną piosenkarkę i aktorkę.

Lady Gaga/igura Swietej Rodziny przy zabytkowym drewnianym kosciole pw. swietego Wojciecha Biskupa i Meczennika
fot. SplashNews.com/East News/ Marek BAZAK/East News

W internecie można natknąć się na zdjęcie modelu 3D z informacją, że naukowcom udało się odtworzyć wygląd Maryi - matki Jezusa Chrystusa. Rekonstrukcja przypomina... Lady Gagę. Sieć zawrzała.

Lady Gaga wygląda jak Maryja: odkrycie naukowców, czy fake news?

Wizerunek Jezusa i Maryi nie jest stały. W sztuce zmienia się w zależności od epoki, artysty i miejsca, w którym dane dzieło zostało stworzone. Nie ma w tym jednak nic zdrożnego, ponieważ tego typu przedstawienia mają pełnić rolę symbolu, a nie pokazywać jak rzeczywiście wygląda dana postać.

Redakcja poleca

Nie zmienia to jednak faktu, że tysiące osób na całym świecie mają pragnienie ujrzenia "prawdziwego" oblicza person pochodzących z różnego rodzaju systemów religijnych. Wizerunki Jezusa bądź Maryi  co jakiś czas pojawiają się z dwóch skrajnych stron - w wizjach różnego rodzaju mistyków lub w rekonstrukcjach naukowców. Tego typu doniesienia, bez względu na źródło należy traktować jednak z dystansem. 

25 października 2022 roku użytkownik Twittera znany jako Future Dilf, zamieścił na swoim koncie poniższy wpis.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda stworzyli trójwymiarowy model, pokazujący jak mogła wyglądać Maria, matka Jezusa Chrystusa.

W poście znalazło się zdjęcie ukazujące rekonstrukcję 3D głowy ustawionej pod różnymi kątami. Nie trzeba być wielkim fanem Lady Gagi, by zauważyć, że rzekoma Maryja, wygląda dokładnie tak samo jak amerykańska piosenkarka i aktorka. Czy mamy do czynienia w takim razie z przełomowym odkryciem, który jest jednocześnie chichotem losu? A może to ostateczny dowód na istnienie reinkarnacji?

Nic bardziej mylnego. W 2018 roku w sieci można było natknąć się na podobne "odkrycie". Wówczas "naukowcy" z Harvardu mieli zrekonstruować twarz Kleopatry. Tak, jak nietrudno się domyślić, w tweecie sprzed kilku lat użyto dokładnie tego samego modelu 3D, który najprawdopodobniej jest po prostu rekonstrukcją twarzy Lady Gagi.

Wow… Wygląda dokładnie tak samo, jak rekonstrukcja "naukowców z Harvardu", którzy w 2018 roku powiedzieli, że tak wyglądała Kleopatra.

Na szczęście użytkownicy Twittera nie dali nabrać się na dowcip Future Dilfa. Większość komentarzy pod tweetem miała żartobliwy ton, zazwyczaj odnoszący się do twórczości Lady Gagi lub innych postaci z show-biznesu. Nie zabrakło jednak osób, które uwierzyły, że matka Jezusa miała twarz słynnej gwiazdy. Sam użytkownik na drugi dzień postanowił rozwiać wszelkie wątpliwości.

To, że ludzie faktycznie uwierzyli w tweeta i nie zauważyli mojej głupiej nazwy użytkownika i pseudonim jest z ich strony bardzo progresywne.

Cóż... Wygląda na to, że korzystanie z internetu nie należy do najłatwiejszych zadań.

Redakcja poleca

Maryja: jak naprawdę wyglądała matka Jezusa?

Twitterowicz zrobił sobie niewinny żart, który uzmysłowił, jak łatwo nabrać użytkowników internetu nawet na największą bzdurę. Wystarczyło wykorzystać chodliwe postacie, dodać nazwę znanego amerykańskiego ośrodka naukowego i opublikować post, by niektórzy uwierzyli, że Maryja rzeczywiście miała rysy twarzy Lady Gagi. Zanim udostępnicie podobne rewelacje, warto najpierw poszukać w sieci, czy gdzieś jeszcze się pojawiły. Lepiej też zwrócić uwagę w jakim stopniu rzetelne są ewentualne źródła podające newsy.

Jak więc wyglądała Maryja? Warto pamiętać, że nie istnieje żaden dowód historyczny potwierdzający istnienie matki Jezusa. Oczywiście Chrystus, o którym pojawiają się zapiski w rzymskich historyków (więc z dużą dozą prawdopodobieństwa istniał), musiał posiadać jakąś matkę. Obecna nauka nie pozwala jednak odtworzyć wizerunku kogoś, kto jest znany jedynie z Nowego Testamentu i ewentualnych apokryfów, które nie weszły w jego skład. Trudno jest przewidywać więc, jak mogła wyglądać matka Jezusa. Jedno jest pewne - pochodziła z Bliskiego Wschodu, a co za tym idzie, miała ciemną karnację, duże czarne oczy i ciemne geste włosy. Trudno jest jednak ustalić rzeczywisty wygląd kogoś, po kim nie zachował się żaden materiał DNA.

RadioZET.pl/Twitter