Obserwuj w Google News

Nie żyje Laurie Lindeen. Gwiazda rocka miała chorobę mózgu

2 min. czytania
04.07.2024 10:27

Laurie Lindeen nie żyje. Była amerykańską wokalistką i gitarzystką grunge'owej grupy Zuzu’s Petals. Miała tylko 62 lata. Co było przyczyną jej śmierci?

Laurie Lindeen
fot. laurielindeen.com/materiały prasowe

Laurie Lindeen nie żyje. Była liderką znanego zespołu grunge

1 lipca 2024 rok odeszła Laurie Lindeen - amerykańska wokalistka i gitarzystka zespołu Zuzu’s Petals oraz pisarka i wykładowczyni. Zmarła w wieku 62 lat. Jak podaje Deadline, artystka odeszła w ośrodku Martha’s Vineyard w stanie Massachusetts z powodu tętniaka mózgu.

Laurie Lindeen urodziła się prawdopodobnie w 1962 roku. W 1987 roku wyprowadziła się z rodzinnego Wisconsin, by dołączyć do rozwijającej się sceny muzycznej w Minneapolis, gdzie powstały takie zespoły jak Prince, The Measurements, Hüsker Dü, Soul Asylum, The Jayhawks, czy Babes in Toyland, o których stawało się coraz głośniej.

Redakcja poleca

Laurie Lindeen: najważniejsze osiągnięcia

W 1992 roku, Lindeen wraz z basistką i wokalistką Coleen Elwood i perkusistką Lindą Pitmon, powołały do życia grunge'ową grupę Zuzu’s Petals. Nazwa zespołu pochodzi od płatków róż niesionych przez postać graną przez Jamesa Stewarta w klasycznym filmie "To wspaniałe życie".

Oglądaj

Żeński grunge'owy band, który był całkiem nowym zjawiskiem w latach 90., szybko zyskał zainteresowanie na lokalnej scenie. Debiutem Zuzu’s Petals była płyta "When No One's Looking" z 1993 roku. Rok później powstał drugi i ostatni album grupy - "The Music of Your Life".

Lindeen wyszła za muzyka zespołu Replacements Paula Westerberga i coraz mniej czasu poświęcała na swoją kapelę z powodu opieki nad dzieckiem - synem Johnnym. Zuzu’s Petals rozpadły się w 1995 roku, ale odcisnęły piętno na scenie grunge. W 2007 roku Laurie Lindeen obrała nową drogę, napisała książkę "Petal Pusher: A Rock and Roll Cinderella Story", a także stworzyła esej dla "New York Timesa". Jako absolwentka pisarstwa na University of Minnesota została wykładowczynią na University of St. Thomas, St. Cloud State University, oraz w Loft Literary Center. Ostatnią książką Lindeen była "My Third Act".

Pozostawiła swojego syna, a także partnera Jima Diema, ojca Lance'a Lindeena oraz trójkę rodzeństwa - Megan Lindeen, Hillary Benson i Chrisa Lindeena.

Źródło: Radio ZET/Deadline/laurielindeen.com

Nie przegap