Obserwuj w Google News

Ukraina faworytem Eurowizji 2022 z utworem "Stefania". Kim jest zespół Kalush Orchestra?

2 min. czytania
14.05.2022 16:44

Ukrainę na Eurowizji 2022 reprezentuje Kalush Orchestra. Grupa zaprezentuje na scenie w Turynie piosenkę "Stefania" i zdaniem bukmacherów jest głównym kandydatem do zwycięstwa w konkursie. Kim jest zespół Kalush Orchestra i o czym jest utwór Ukrainy na Eurowizji 2022?

Kalush Orchestra Ukraina Eurowizja 2022
fot. mat. prasowe / eurovision.tv / MAXIM FESENKO

Eurowizja 2022: Ukraina i piosenka "Stefania". Kim jest zespół Kalush Orchestra, który będzie reprezentował naszych sąsiadów w konkursie? Co ciekawe, to właśnie Ukraina jest głównym faworytem do wygrania Eurowizji 2022 w Turynie.

Zobacz:  Eurowizja 2022: finał z Polską. RELACJA na żywo i WYNIKI live [SOBOTA, 14.05]

Redakcja poleca

Ukraina – Eurowizja 2022: Kalush Orchestra. Kim jest zespół? [WIEK]

Kalush Orchestra to ukraiński zespół hip-hopowy założony w 2019 roku. Grupę tworzą: Oleh Psiuk (27 lat), Vlad Kurochka, Tymofii Muzychuk, Vitalii Duzhyk, Andriy Handzyuk, Oleksandr Slobodianyk i Ihor Didenchuk. Ten ostatni jest także częścią formacji Go_A, która podbiła Eurowizję 2021 z utworem "Shum" i zajęła wysokie 5. miejsce.

Nazwa zespołu Kalush Orchestra pochodzi od nazwy miasta Kałusz, które leży w obwodzie iwanofrankiwskim na zachodzie Ukrainy. To właśnie stamtąd pochodzi jeden z członków, Oleh Psiuk.

Redakcja poleca

Muzyka i piosenki Kalush Orchestra charakteryzują się mieszanką rapu, hip-hopu i brzmień typowych dla folkloru ukraińskiego. Reprezentant Ukrainy na Eurowizji 2022 ma na swoim koncie dwa studyjne albumy i wiele hitów. Teledyski zespołu obejrzano w serwisie Youtube ponad 150 milionów razy.

Zobacz:  Eurowizja 2022 – TRANSMISJA: pierwszy półfinał. O której godzinie i gdzie oglądać w TV, online?

Eurowizja 2022: Ukraina i piosenka "Stefania". O czym jest utwór z konkursu?

Piosenka Ukrainy na Eurowizji 2022 nosi tytuł "Stefania" i jest głównym faworytem do zwycięstwa w całym konkursie – zdaniem bukmacherów ma obecnie ponad 40 procent szans na wygraną.

Utwór "Stefania" Kalush Orchestry jest hołdem złożonym matce Oleha Psiuka, w którym narrator opowiada o dobrych wspomnieniach związanych z ukochaną mamą.

Co ciekawe, matka członka Kalush Orchestry usłyszała piosenkę "Stefania" po raz pierwszy dopiero podczas ukraińskich preselekcji Vidbir 2022, które odbyły się w lutym tego roku, zaledwie kilkanaście dni przed wybuchem  wojny w Ukrainie.

Zobacz:  Rosja wyrzucona z Eurowizji 2022. Kraj nie wystąpi w konkursie w Turynie

Redakcja poleca

Ukraińskie eliminacje do Eurowizji 2022 początkowo wygrała Alina Pash, ale została oskarżona o sfałszowanie dokumentów na temat wyjazdu na Krym. Organizatorzy Vidbiru wymagają od każdego uczestnika potwierdzenia, że po marcu 2014 roku nie przebywał w Rosji lub na terenach ukraińskich zajętych przez kraj rządzony przez Władimira Putin. W związku ze skandalem Pash wycofała swoją kandydaturę, a jej miejsce na Eurowizji 2022 zajął zespół Kalush Orchestra, który zakończył preselekcje na 2. miejscu.

Eurowizja 2022 odbywa się w dniach 10-14 maja w Turynie.

Eurowizja Polska Ich Troje Edyta Górniak Michał Szpak
6 Zobacz galerię
fot. Youtube screen / Eurovision 2003, e-gorniak.com Edyta Górniak, Eurovision Song Contest