Obserwuj w Google News

Nieznane kulisy piosenki z “Czterech pancernych i psa”. Istnieje jeszcze dwie zwrotki

2 min. czytania
03.07.2024 13:43

Piosenka z “Czterech pancernych i psa”, która potocznie nazywana jest “deszczami niespokojnymi” kryje wiele sekretów. Początkowo widzowie serialu nawet nie wiedzieli, kto naprawdę ją skomponował. Po latach okazało się, że mało brakowało, a utwór nigdy nie ujrzałby światła dziennego. 

Kadr z serialu Czterej pancerni i pies
fot. YouTube/Rozrywka Filmowa

Historia piosenki z serialu “Czterej pancerni i pies”

Nazwanie serialu “Czterej pancerni i pies” jednym z najważniejszych w historii polskich seriali, wcale nie będzie na wyrost. Produkcja z drugiej połowy lat 60. i początku 70. składająca się z trzech serii na zawsze wpisała się w polską popkulturę. Nawet młodsze pokolenia kojarzą, kim był Szarik i znają kultowe “deszcze niespokojne”.

Zobacz także

No właśnie, tylko że tytuł piosenki z czołówki produkcji jest zupełnie inny. Tak naprawdę utwór nazywa się „Ballada o Pancernych”, tekst do niego napisała Agnieszka Osiecka, a zaśpiewał go Edmund Fetting. Muzykę skomponował Adam Walaciński, choć wielu myślało, że stoi za nią Wojciech Kilar. Dlaczego? 

Piosenka do czołówki serialu faktycznie miała być na początku skomponowana przez Kilara. Muzyk jednak wycofał się ze współpracy pozostawiając produkcji “Piosenkę radiotelegrafistki”, którą wykonała Sława Przybylska. Jego nazwisko znalazło się więc w napisach końcowych, co wielu skojarzyło i z piosenką z czołówki. 

Redakcja poleca

Adam Walaciński po latach wyznał, że nie miał problemu z tym, że sukces “Ballady o Pancernych” jest przypisywany jego koledze z branży. - Jestem nawet zadowolony, że w ogóle mnie kojarzą, jako kompozytora, choćby tylko dzięki tej balladzie. W historii muzyki znane są przypadki doskonałych kompozytorów, kojarzonych powszechnie z jednym popularnym utworem. Tak jest np. z Fibichem. Jestem więc w dobrym towarzystwie - stwierdził w rozmowie z “Dziennikiem Polskim” w 2012 roku. 

Piosenka z “Czterech pancernych i psa” ma dodatkowe zwrotki

W tym samym wywiadzie Walaciński przyznał, że produkcja początkowo nieszczególnie dobrze zapatrywała się na piosenkę, którą stworzył razem z Osiecką i Fettingiem. - Były jakieś dąsy, miano inne wyobrażenia o serialowym hicie. Uważano, że moja ballada będzie "za trudna". Rzeczywistość zakpiła z gustów owych sceptyków - stwierdził kompozytor. 

Jednak twórcy serialu i tak dołożyli swoje trzy grosze do ballady. A właściwie to odebrali, bo w czołówce serialu utwór zaczyna się od znanych wszystkim słów “deszcze niespokojne”, a w rzeczywistości nagrany był zupełnie inaczej. Piosenka z “Czterech pancernych i psa” ma jeszcze dwie zwrotki na początku. 

Tekst całej piosenki “Ballada o Pancernych” 

Na łąkach kaczeńce
A na niebie wiatr
A my na wojence
Oglądamy świat
Na łąki wrócimy
Tylko załatwimy
Parę ważnych spraw
Może nie ci samiWrócimy do mamy
I do szkolnych ław
Deszcze niespokojne
Potargały sad
A my na tej wojnie
ładnych parę lat
Do domu wrócimy
W piecu napalimy
Nakarmimy psa
Przed nocą zdążymy
Tylko zwyciężymy
A to ważna gra
Na niebie obłoki
Po wsiach pełno bzu
Gdzież ten świat daleki
Pełen dobrych snów
Powrócimy wierni
My czterej pancerni
Rudy i nasz pies
My czterej pancerni
Powrócimy wierni
Po wiosenny bez
Źródło: Radio ZET/Dziennik Polski/TVP.pl/Wikipedia

Nie przegap