Obserwuj w Google News

Rasistowski żart Donatana z okazji 10-lecia "My Słowianie": "My M*rzyni" [ZDJĘCIE]

3 min. czytania
15.11.2023 13:56
Zareaguj Reakcja

Donatan znowu wzbudza tanie kontrowersje poziomem humoru rodem z gimnazjum. Producent postanowił w specyficzny sposób uczcić 10-lecie utworu "My Słowianie".

Donatan i Cleo
fot. MIECZYSLAW WLODARSKI/REPORTER/East News

W 2023 roku mija 10 lat od powstania słynnej piosenki "My Słowianie", która wypromowała duet Donatana i Cleo i reprezentowała Polskę na Eurowizji. Producent muzyczny postanowił o tym przypomnieć fanom. Niestety w swoim stylu.

Donatan: rasistowski żart na Instagramie

Donatan, a tak naprawdę Witold Marek Czamara, jest  muzykiem, producentem muzycznym i inżynierem dźwięku. Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi wykonawcami. W ciągu kilku lat był bohaterem kilku skandali. 

Celebryta lubi szokować, ale niestety zazwyczaj jego prowokacyjne zachowania nie mieszczą się w dobrym smaku i najzwyczajniej w świecie przypominają przaśny gimnazjalny humor. I niestety ponownie zaprezentował go na swoim Instagramie.

"Z okazji 10-lecia »MY SŁOWIANIE« jeden z fanów podesłał adaptację słynnego zdjęcia promującego ten klasyczny kawałek. Jaki opis byłby najlepszy do tej foty? Oczywiście oprócz loga z literką N" - czytamy we wpisie. Zdjęcie to przeróbka jednej z fotografii Donatana i Celo. Muzycy są na nim... czarnoskórzy. W poście widzimy też oryginał fotografii. 

Redakcja poleca

Ostatnimi czasy wiele w Polsce mówiło się o tak zwanym "blackface". Szczególnie głośno o tym zjawisku było w kontekście programu  "Twoja Twarz Brzmi Znajomo", gdzie nagminnie "blackface" jest stosowany, jak gdyby nigdy nic. Mowa o sytuacjach, w których udaje się osobę czarnoskórą, stosując przy tym makijaż uwypuklający stereotypy. "Blackface" był popularny na przełomie XIX i XX wieku w USA w teatrze i filmie. Obecnie jest uważany za obraźliwy. Chociaż najmocniej piętnuje się go w Stanach Zjednoczonych, większość krajów Zachodu również nie toleruje tego typu przedstawień.

Na domiar złego, w komentarzach pojawiły się wpisy o rasistowskim charakterze, będące reakcją na pytanie Donatana o opis "najlepszy do tej foty". Wśród propozycji pojawiają się takie pomysły, jak "My M*rzyni", "Czarnanoc" czy "Blackatan i Blao".

Redakcja poleca

Czy Donatan jest rasistą?

Zachowanie Donatana jest karygodne, ale rodzi się pytanie, czy gwiazdor jest rasistą. Najpewniej nie, bo w swojej karierze współpracował z osobami o kolorze skóry inny niż biały. Trudno też podejrzewać, żeby osoba wychowująca się na takich gatunkach jak rap, g-funk czy R&B, którch twórcami byli czarnoskórzy artyści, była rasistą.

Należy jednak pamiętać, że nie koniecznie trzeba wyznawać ideologię rodem z Ku Klux Klanu, żeby rasistą bywać, a mówiąc precyzyjniej, przejawiać rasistowskie zachowania. A tym właśnie jest między innymi "zabawa" Donatana oraz komentarze jego fanów. Przypominamy, że żadna zabawa kosztem innych nie jest prawdziwą zabawą. Okazuje się jednak, że nie wszyscy internauci pochwalają "żart" celebryty. W jednym z komentarzy czytamy: "Polecam ostatni wers z kawałka Peja - »Ricardo«". Dla osób nieznających twórczości Peji wyjaśniamy, że chodzi o fragment: "Dla wacków zero szacunku, Donatanowi ch*j w d*pę".

Źródło: Radio ZET/Instagram

Nie przegap
GG Allin, Lady Gaga, Gerard Way
10 Zobacz galerię
fot. Print screen z Deburke321/YouTube, ConcertTourUS/YouTube, xfrerardadiccionx/YouTube