Obserwuj w Google News

"Twoja twarz brzmi znajomo" w ogniu brytyjskich mediów. Ciąg dalszy oskarżeń o rasizm

2 min. czytania
12.09.2023 17:09
Zareaguj Reakcja

Afera z rzekomo rasistowskim występem w "Twoja twarz brzmi znajomo" przekroczyła granicę Polski. Na temat show Polsatu i Kuby Szmajkowskiego w krytycznych słowach rozpisał się brytyjski dziennik "The Guardian".

"Twoja twarz brzmi znajomo" w ogniu brytyjskich mediów. Ciąg dalszy oskarżeń o rasizm
fot. screen: YouTube @Polsat

" Twoja twarz brzmi znajomo" to program rozrywkowy i nikt nie spodziewał się, że może w nim dojść do skandalu o zasięgu międzynarodowym. Tymczasem występ Kuby Szmajkowskiego, który wcielił się w czarnoskórego wokalistę Kendricka Lamara, wywoł falę oburzenia i oskarżenia o rasizm oraz stosowanie obraźliwego makijażu "blackface". Do sprawy odniósł się nawet brytyjski dziennik "The Guardian", którego zdaniem to nie pierwsza kontrowersyjna decyzja producentów polskiej edycji "Twoja twarz brzmi znajomo".

"The Guardian" krytykuje "Twoja twarz brzmi znajomo". Brytyjskie media oskarżają show o rasizm

Dziennikarze "The Guardian" nie mają wątpliwości, że charakteryzowanie polskiego piosenkarza na czarnoskórego gwiazdora, w tym malowanie jego skóry, jest niedopuszczalne. Nie przeoczyli także faktu, że podczas występu użyto uznawanego za obraźliwe określenia "ni**er".

- Piosenkarz Kuba Szmajkowski, polski gwiazdor z 163 tysiącami obserwujących na Instagramie, wygrał drugi odcinek 19. sezonu programu. (…) Wystąpił z utworem Kendricka Lamara "Humble" w pełnym "blackface", sztucznymi warkoczykami i sztuczną brodą. Używał słowa na "n", które nie zostało ocenzurowane podczas emisji (...) Setki użytkowników mediów społecznościowych wyraziło swoje oburzenie. Ani producenci, ani uczestnicy programu nie wyrazili skruchy z powodu narastającej kontrowersji - grzmi Ben Beaumont-Thomas w "The Guardian", podkreślając, że to nie pierwsze takie zachowanie producentów "Twoja twarz brzmi znajomo".

Sobowtóry w show-biznesie. Lista gwiazd, które wyglądają tak samo.
7 Zobacz galerię
fot. GABE GINSBERG/Getty AFP/East News, Laurent Vu/SIPA/SIPA/East News Więcej: https://rozrywka.radiozet.pl/plotki/sobowtory-w-show-biznesie-lista-gwiazd-ktore-wygladaja-tak-samo

"Twoja twarz brzmi znajomo" oskarżone o rasizm przez brytyjski dziennik

W "The Guardian" możemy przeczytać, że to nie pierwszy raz, kiedy w polskiej edycji muzycznego show stosuje się "blackface", podczas gdy Czesi już w 2021 roku zrezygnowali z podobnych zabiegów.

- Aktorka Pola Gonciarz również przyciemniła swoją skórę, wcielając się w Beyonce z jej utworem "If I Were a Boy". Oboje uczestnicy opublikowali nagrania z występów na swoich profilach w mediach społecznościowych (...) Produkcja "Twoja twarz brzmi znajomo" już wcześniej wielokrotnie była ganiona za wykorzystywanie "blackface" w programie - czytamy. Przypomnijmy, że z oskarżeniami o rasizm w programie nie zgadza się występujący w nim amerykański piosenkarz Nick Sinckler

Nie przegap