Obserwuj w Google News

Polska odpowiedź na "Harry'ego Pottera"? Nadchodzi film "Kajtek Czarodziej"

3 min. czytania
18.09.2023 14:43
Zareaguj Reakcja

"Kajtek Czarodziej" zmierza na duży ekran. Pełna magii i humoru adaptacja książki Janusza Korczaka z gwiazdorską obsadą niebawem trafi do kin. W sieci pojawił się zwiastun. Kiedy premiera?

Kajtek czarodziej - kadr z filmu
fot. Kino Świat/materiały prasowe

Już niebawem w kinach w całej Polsce zadebiutuje rodzima produkcja familijna. Mowa o "Kajtku Czarodzieju" - filmowej wersji powieści Janusza Korczaka.

"Kajtek Czarodziej": zwiastun filmu

Polskie kino familijne nie może się pochwalić wieloma hitami. Ostatnimi czasy filmowcy postanowili sięgać po klasykę ojczystej literatury. W wakacje 2023 do kin weszła adaptacja książki "O psie, który jeździł koleją". Niebawem zobaczymy filmową wersję "Kajtka Czarodzieja".

Na kanale YouTube dystrybutora - Kino Świat, pojawił się zwiastun nadchodzącej produkcji fantasy.

Oglądaj

Powieść Korczaka ukazała się w 1934 roku pod tytułem "Kajtuś czarodziej". Podobnie jak w papierowym oryginale, kinowa historia opowie o chłopcu, który odkrywa magiczne zdolności i postanawia nauczyć się czarować. Oto jak prezentuje się oficjalny opis fabuły:

"Chyba każde dziecko pragnie posiadać czarodziejskie moce. A co, kiedy to marzenie się spełni? Kajtek (Eryk Biedunkiewicz), nastoletni chłopiec o wyjątkowo krnąbrnym usposobieniu, wychowuje się z tatą (Grzegorz Damięcki) i babcią (Maja Komorowska). Klasowy psotnik pewnego dnia odkrywa w sobie nadnaturalne umiejętności. Niecodzienny talent w połączeniu z niesfornym charakterem chłopca oznaczają spore kłopoty nie tylko dla szkoły, ale i dla całego miasta. Czarodziejskie moce przejmują bowiem kontrolę nad życiem Kajtka, który od teraz rozprawia się zarówno z nielubianymi nauczycielami, jak i całą szkolną społecznością, zdobywając sympatię i sławę wśród rówieśników. Sytuacja zaczyna się komplikować, gdy o obdarzonego magicznymi zdolnościami chłopca zaczynają rywalizować siły dobra i zła. W którą stronę pójdzie młody czarodziej?"

Czy produkcja okaże się hitem? O tym przekonamy się niebawem, bo "Kajtek Czarodziej" podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2023 będzie walczyć o nagrodę im. Janusza Korczaka. Produkcja jest nominowana do Złotych Lwiątek - statuetki przyznawanej przez najmłodszych widzów. Pokaz filmu odbędzie się 18 września 2023 roku w ramach festiwalowej sekcji "Gdynia Dzieciom".

Redakcja poleca

"Kajtek Czarodziej": obsada i twórcy

W roli tytułowej występuje Eryk Biedunkiewicz znany z serialu BBC "Świat w ogniu", a partnerują mu zarówno debiutanci, jak i gwiazdy polskiego filmu: Maja Komorowska, Karolina Gruszka, Anna Dzieduszycka, Grzegorz Damięcki i Piotr Głowacki.

Damięcki skomentował udział w filmie. - "Kajtek Czarodziej" to niezwykle uniwersalna opowieść, która nadaje się i dla młodszych, i dla starszych - zdradził aktor.  Na tle współczesnego kina młodzieżowego wyróżnia się przede wszystkim poprzez pokazanie ponadczasowych wartości, takich jak braterstwo, uczciwość czy prawda. Widzowie zobaczą, na co w dzisiejszym świecie warto stawiać oraz w co inwestować swój czas i energię - dodał. 

Za reżyserię filmu odpowiada Magdalena Łazarkiewicz - twórczyni "Ostatniego dzwonka". Producentami są Sylwester Banaszkiewicz i Marcin Kurek, odpowiedzialni za takie produkcje jak "Sonata", "80 milionów" czy seriale "Erynie", "Głęboka woda" i "Otwórz oczy". Napisaną prawie 90 lat temu książkę na język kina przełożyli Łazarkiewicz, Katarzyna Terechowicz oraz Kirsten Bonnen Rask i Kasper Bajon. Za kreację świata pełnego magii odpowiadają między innymi operator obrazu Rafał Paradowski, kostiumografka Dorota Roqueplo, charakteryzatorka Alina Janerka i autorzy muzyki Mary Komasa oraz Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

Jak mówią sami twórcy, "Kajtek Czarodziej" to opowieść o magicznym świecie dziecięcej wyobraźni, dorastaniu i ulepszaniu świata w lekki sposób, która oddaje najważniejsze skarby filozofii Janusza Korczaka: każde dziecko należy kochać, respektować jego granice i pozwalać mu marzyć.

Redakcja poleca

"Kajtek Czarodziej": kiedy premiera?

Film "Kajtek Czarodziej może skojarzyć się z najpopularniejszym młodym czarodziejem popkultury - Harrym Potterem. Czy odniesie podobny sukces? Ciężko wymagać powtórzenia popularności hollywoodzkiego blockbustera od polskiej produkcji, ale istnieje spora szansa, że widzowie "Kajtka Czarodzieja" zainteresują się jego historią równie mocno, co przygodami Harry'ego. W obu tytułach pojawiają się bardzo podobne motywy. "Kajtek Czarodziej" trafi do kin już 3 listopada 2023 roku.

Nie przegap
Najlepsze filmy 2022 roku – wybór redakcji kulturalnej RadioZET.pl [ZDJĘCIA]
10 Zobacz galerię
fot. materiały prasowe dystrybutorów