slot: premiumboard
slot: topscroll
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Nie żyje Bud S. Smith. Nagradzany filmowiec był twórcą "Egzorcysty"

2 min. czytania
30.06.2024 15:31

Zmarł Bud S. Smith. Był amerykańskim montażystą, producentem i reżyserem. Zasłynął filmami "Egzorcysta" i "Flashdance", za które nominowano go do Oscara.

Znicz - materiał poglądowy
fot. PIOTR DZIURMAN/REPORTER/East News
slot: billboard
slot: billboard

Bud S. Smith nie żyje

23 czerwca 2024 roku odszedł Bud S. Smith - amerykański montażysta, producent filmowy i reżyser. Miał 88 lat. Wśród jego największych dzieł znalazły się takie tytuły, jak kultowy horror "Egzorcysta" i słynny film taneczny "Flashdance". Jak podaje Deadline, śmierć filmowca potwierdziła jego żona - dźwiękowczyni Lucy Coldsnow-Smith.

Twórca zmarł w swoim domu w Los Angeles, gdzie mieszkał i pracował. W 2012 roku zdiagnozowano u niego raka gardła. Smith zmarł z powodu niewydolności oddechowej. Bud S. Smith urodził się 6 grudnia 1935 roku w mieście Tulsa w stanie Oklahoma.

Bud S. Smith: najważniejsze osiągnięcia

Smith zaczął swoją karierę na początku lat 60., pracując przy serialu "Hollywood and the Stars". Pierwszym samodzielnie zmontowanym filmem w jego dorobku był "The Bold Men" z 1965 roku. Przez wiele lat tworzył krótkometrażówki, lub produkcje telewizyjne. Przy większych tytułach zaczął pracować w latach 70., kiedy montował takie produkcje, jak "Nosorożec", czy "Cena strachu".

Redakcja poleca

W 1973 roku był jednym z montażystów słynnego "Egzorcysty". Najbardziej znanym filmem w dorobku Smitha był jednak "Flashdance" z 1983 roku. Oba tytuły zostały nominowane do Oscara w kategorii Najlepszy montaż. Chociaż filmowiec nie wygrał nagrody Akademii Filmowej, za "Flashdance" otrzymał statuetkę BAFTA.

Zobacz także

Wśród filmów stworzonych przez Smitha, znalazły się między innymi takie tytuły, jak "Zadanie specjalne", "Zakochać się jeszcze raz", "Karate Kid", "Wysłuchaj mnie", "Anatomia ciała", "Człowiek ciemności", "Czarny rumak", czy "Płonąca pułapka". Jako producent przyczynił się do powstania filmów "Wirus", "Żyć i umrzeć w Los Angeles", czy "Alone Yet Not Alone". Łącznie powołał do życia ponad 50 produkcji filmowych i telewizyjnych. Ostatnią był film "Gra życia" z 2005 roku.

Źródło: Radio ZET/Deadline

Nie przegap
slot: leaderboard_pod_art