Obserwuj w Google News

Brawurowo zagrał Jokera. Fani nie wiedzą, że Joaquin Phoenix urodził się w sekcie

2 min. czytania
Aktualizacja 28.06.2024
28.06.2024 13:34

Joaquin Phoenix kojarzony jest przede wszystkim ze swoimi wyjątkowymi kreacjami aktorskimi. Zagrał m.in. w „Nieracjonalnym mężczyźnie”, „Marii Magdalenie” czy „Bo się boi”, ale powszechnie kojarzy się go przede wszystkim z niezapomnianą kreacją Jokera (za rolę w filmie o tym samym tytule otrzymał Oscara). Nie wszyscy wiedzą jednak o warunkach, w jakich przez pierwsze lata życia wychowywał się aktor. Jego rodzice byli członkami sekty Dzieci Boga.

Joaquin Phoenix
fot. Ferd Kaufman/AP/East News, Warner Bros/Moviestore/Shutterstock/Rex Features/East News

Joaquin Phoenix wychowywał się w sekcie. Broni swoich rodziców

Joaquin Phoenix zasłynął wieloma rolami ocenianymi jako wybitne. Nie wszyscy fani wiedzą natomiast, jak wyglądało jego życie przed wielką karierą. Jego rodzice byli hippisami o chrześcijańskich korzeniach. Na kilka lat dołączyli do sekty Dzieci Boga (funkcjonującej potem jako Rodzina). Aktor przyszedł na świat w Portoryko; według jednej z wersji historii przedstawianej przez media jego rodzice pełnili tam wówczas role misjonarzy z ramienia ruchu.

- Moi rodzice mieli religijne doświadczenia i mocno je czuli. Chcieli podzielić się tym z innymi ludźmi, którzy chcieli rozmawiać o własnych przeżyciach z religią. Pewni przyjaciele stwierdzili: „Och, my też wierzymy w Jezusa” – opisywał aktor w rozmowie z magazynem Playboy. - Sądzę, że moi rodzice myśleli, że znaleźli społeczność podzielającą ich ideały. […] W momencie, w którym zorientowali się, że chodzi o coś więcej, wydostali się stamtąd.

Aktor wyjaśnia, że nie spędził w sekcie długiego czasu; jego rodzice opuścili organizację, gdy miał kilka lat. W swoich nielicznych wypowiedziach medialnych na ten temat gwiazdor podkreślał, że zarówno mama, jak i tata gorąco wierzyli w chrześcijańskie ideały, a on sam nigdy nie był świadkiem żadnych zarzucanych później sekcie nadużyć, bo prawdopodobnie działy się one „na górze”. W momencie, w którym jego rodzice uświadomili sobie, czym naprawdę są Dzieci Boga, opuścili organizację i zmienili nazwisko z Bottom na Phoenix, czyli feniks – symbol odrodzenia.

Redakcja poleca

Sekta Dzieci Boga. Należała do niej rodzina Joaquina Phoenixa

Dzieci Boga to założona w latach 60. sekta, która nosiła również nazwy Nastolatki dla Jezusa i Rodzina. Stworzył ją David Berg, kaznodzieja, który za grupę odbiorczą postanowił obrać kalifornijskich hippisów. Przekonywał członków organizacji, że zbliża się koniec świata, a Bogu należy oddawać cześć poprzez seks, wymianę partnerów i werbowanie nowych członków poprzez uwodzenie. W wewnętrznych strukturach miało dochodzić do licznych nadużyć o charakterze seksualnym, w tym wykorzystywania osób nieletnich, o czym mówi wielu byłych członków formacji.

Źródło: Radio ZET/ABC News/Newsweek/Vogue Polska

Nie przegap