slot: premiumboard
slot: topscroll
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Co uwielbiała pić królowa Elżbieta? Nie była to popołudniowa herbatka

2 min. czytania
27.06.2024 16:00

Co piła Elżbieta II. Okazuje się, że zmarła królowa gustowała w pewnych napojach alkoholowych. Królewski szef kuchni wyjawił, jaki napitek smakował jej najbardziej.

Królowa Elżbieta II
fot. Rex Features/East News
slot: billboard
slot: billboard

Jaki alkohol piła Elżbieta II? Mogliście nigdy o nim nie słyszeć

Nieżyjąca już królowa Elżbieta II od czasu do czasu lubiła wypić coś mocniejszego niż popołudniowa herbatka, której również była zwolenniczką. Okazuje się, że miała swój ulubiony alkohol. Jaki drink smakował jej najbardziej?

Quiz: Czyj to uśmiech? Rozpoznaj członków brytyjskiej rodziny królewskiej po ustach

B. Lenoir / Shutterstock.com
1/10 Ten uśmiech należy do
slot: halfpage
slot: billboard

Jak podaje Mirror, Darren McGrady przez ponad dekadę pracował jako osobisty szef kuchni królowej, gotując zarówno w Pałacu Buckingham, jak i Pałacu Kensington, a także podróżując z rodziną królewską między zamkami Windsor i Balmoral oraz rezydencją Sandringham House. W swojej karierze obsługiwał księcia Filipa, księżną Dianę, księcia Williama i księcia Harry'ego Były królewski szef kuchni znał więc wiele kulinarnych sekretów z czasów, gdy pracował pośród członków brytyjskiej rodziny królewskiej i niektóre postanowił zdradzić.

Według McGrady'ego, królowa Elżbieta, chcąc wypić coś mocniejszego, zazwyczaj wybierała gin i Dubonnet. Jak przypomina Mirror, w sierpniu 2017 roku powiedział w rozmowie z CNN, że zmarła monarchini często wybierała różowy napitek, ponieważ go uwielbiała. Drink był wykonany na wzór klasycznego martini z ginem, wermut został jednak zastąpiony Dubonnet, czyli bogatym i słodkim winem wzmocnionym. Często napój wyskokowy był zwieńczonym świeżym plasterkiem cytryny.

Redakcja poleca

Królowa Elżbieta sygnowała brytyjskie alkohole

Choć obecnie jest to mało znany napój, Dubonnet był niezwykle popularnym napitkiem w Europie pod koniec XIX wieku. Został stworzony w 1846 roku przez paryskiego chemika Josepha Dubonneta. Do jego wynalezienia doszło w wyniku konkursu rządu francuskiego mającego na celu znalezienie sposobu na uczynienie chininy - leku na malarię, smaczniejszą dla francuskich legionistów cudzoziemskich stacjonujących w Afryce Północnej. Mieszanka Dubonnet łączyła chininę ze wzmocnionym winem, ziołami i przyprawami, tworząc wyjątkowy i przyjemny w smaku napój, który zyskał popularność jako trunek alkoholowy.

Zobacz także

W 2021 roku królowa przyznała marce produkującej Dubonnet królewski nakaz, a rok później na butelkach pojawił się napis: "Przez powołanie Jej Królewskiej Mości Królowej" oraz wizerunek oficjalnego królewskiego herbu. Tylko niewielka liczba marek alkoholi posiada królewskie nakazy, które mogą zostać przyznane jedynie firmie, która służy w domu królewskim od co najmniej pięciu lat.

Należą do nich między innymi Angostura Bitters, Bacardi-Martini, szampan Bollinger, szampan GH Mumm, szampan Krug i szkocka Johnnie Walker. Wszystkie nakazy wydane przez królową zostały unieważnione i poddane przeglądowi po jej śmierci.

Źródło: Radio ZET/Mirror

Nie przegap
slot: leaderboard_pod_art