Obserwuj w Google News

Królowa Elżbieta II tylko raz odwiedziła nasz kraj. Przemawiała po polsku [WIDEO]

2 min. czytania
08.09.2023 12:51
Zareaguj Reakcja

Przez 70 lat panowania brytyjska królowa Elżbieta II tylko raz znalazła czas, by odwiedzić Polskę – w 1996 roku. Wraz z księciem Filipem odwiedziła wtedy Warszawę i Kraków. Z okazji pierwszej rocznicy śmierci monarchini przypominamy, jak przebiegła jej wyjątkowa podróż.

Królowa Elżbieta II odwiedziła Polskę tylko raz w życiu. Wygłosiła wtedy mowę po polsku
fot. REX/Shutterstock/EAST NEWS

Królowa Elżbieta II z księciem Filipem gościli w Polsce w marcu 1996 roku. Podczas tej trzydniowej wizyty królewska para była w kilku ważnych miejscach, np. na Wawelu czy pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Dla wielu osób najważniejszym wydarzeniem była jednak przemowa, jaką wygłosiła monarchini w Sejmie. Cała wizyta była znacząca dla Polaków i zapisała się trwale na kartach historii.

Elżbieta II odwiedziła Warszawę

Brytyjska królowa przyjechała do Warszawy dokładnie 25 marca 1996, gdzie na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przywitali ją prezydent Aleksander Kwaśniewski z małżonką. Później Elżbieta II z mężem złożyli wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Monarchini przeszła przez Stare Miasto i odwiedziła Zamek Królewski, gdzie otworzyła wystawę o stosunkach polsko-brytyjskich. Na koniec złożyła hołd ofiarom holocaustu przy Umschlagplatzu (miejscu, skąd wywożono Żydów do obozów koncentracyjnych).

Oglądaj

Ważna przemowa brytyjskiej królowej

Drugiego dnia Elżbieta II wygłosiła przemówienie w Sejmie przed członkami obu izb parlamentu.

– Żeby Polska była Polską – takie słowa wypowiedziała na koniec po polsku królowa. To spotkało się z gromkimi brawami całej sali plenarnej. Tego samego dnia monarchini odwiedziła także liceum im. Stefana Batorego i szkołę językową British Council. Wieczorem z kolei para królewska była w Teatrze Narodowym, gdzie obejrzeli sztukę „Córka źle strzeżona”.

Redakcja poleca

Królowa Elżbieta II i książę Filip w Krakowie

Ostatni dzień wizyty w Polsce brytyjska monarchini poświęciła na odwiedziny Krakowa. Wraz z mężem byli na Wawelu – tam zwiedzili Zamek Królewski i Katedrę. Królowa Elżbieta II przeszła także przez Rynek Główny, gdzie uroczyście powitali ją mieszkańcy. Padający wtedy śnieg nie był dla niej przeszkodą. Książę Filip zwiedził z kolei Kazimierz, żydowską dzielnicę Krakowa. Po skończonej wizycie para odleciała do Wielkiej Brytanii. Zgodnie z protokołem dyplomatycznym królowa mogła odwiedzić dany kraj tylko jeden raz, dlatego tym bardziej była to wyjątkowa wizyta dla Polaków.

Nie przegap
Rozwody, zdrady i bolesna śmierć. Oto najgorsze momenty z życia Elżbiety II
12 Zobacz galerię
fot. AFP/EAST NEWS