Obserwuj w Google News

To przy nich umierała Elżbieta II. Kto trwał przy królowej do samego końca?

2 min. czytania
07.09.2023 18:30
Zareaguj Reakcja

8 września mija rok od śmierci Elżbiety II. Dopiero po miesiącach wyszło na jaw, jak wyglądały jej ostatnie chwile oraz z kim je chciała spędzić. Wielu może zdziwić jedno z ostatnich życzeń królowej.

To przy nich umierała Elżbieta II. Kto trwał przy królowej do samego końca?
fot. Pool / i-Images/i-images/East News

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku w zamku Balmoral w Szkocji. Miała 94 lata. Odejście brytyjskiej monarchini po ponad 70 latach spędzonych na tronie było przełomowym wydarzeniem. Zaraz po stwierdzeniu przez lekarza zgonu Elżbiety II, pałac rozpoczął Operację London Bridge i Operację Jednorożec. Pierwsza z nich była ustalonym lata temu ogólnym planem działań na wypadek śmierci władczyni, a druga planem na wypadek, gdyby tak odeszła w Szkocji.

Zobacz też:  Tajemnice royalsów wyjdą na jaw? Prywatne zapiski królowej ujrzą światło dzienne

Ostatnie chwile królowej Elżbiety II

Elżbieta II podobno nigdy nie rozważała abdykacji, chciała pełnić obowiązki królowej do końca swoich dni. I tak właśnie się stało, chociaż chwilę przed ukończeniem 90 roku życia, zaczęła coraz więcej obowiązków przekazywać swojemu synowi i wnukom. W ostatnich latach przestała również pojawiać się na wielu ważnych dla niej uroczystościach. Pokazywała się publicznie zaledwie kilka razy do roku i unikała dalekich podróży.

O tym, że królowa coraz gorzej się media w 2022 roku informowały kilkukrotnie. 8 września przed południem Pałac Buckingham wydał oświadczenie mówiące o tym, że lekarze niepokoją się stanem monarchini. Wieczorem tego samego dnia stacja BBC podała, że królowa Elżbieta II nie żyje.

Redakcja poleca

Kto był przy królowej Elżbiecie II w dniu śmierci?

Oprócz lekarzy przy Elżbiecie II miał czuwać jej najstarszy syn Karol i jedyna córka Anna. Podobno pozostali najbliżsi członkowie rodziny królewskiej rzucili wszystko, by udać się do Szkocji i pożegnać królową, jednak nie wiadomo, kto oprócz wspomnianej wcześniej dwójki pojawił się jeszcze w Balmoral. Wiadomo jednak, że królowa ostatnie chwile chciała spędzić ze swoimi psami.

„Daily Mail” podał, że w pokoju obok umierającej Elżbiety II były z nią jej dwa psy razy corgi. Nie jest tajemnicą, że monarchini uwielbiała tę rasę od swych najmłodszych lat. Przez całe życie miała około 30 tych czworonogów.

Nie przegap