Obserwuj w Google News

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”. Gdzie obejrzeć film?

3 min. czytania
21.02.2024 16:05

Film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to polski dramat sensacyjny z 2020 roku w reżyserii Jana Holoubka. Opisuje sprawę tytułowego Tomasza Komendy niesłusznie skazanego w zbrodni miłoszyckiej. Mężczyzna został oskarżony o gwałt i morderstwo 15-letniej Małgosi. Film odniósł niebywały sukces, zebrał dobre recenzje i został nagrodzony statuetkami. Gdzie można go obejrzeć?

25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy gdzie obejrzeć film
fot. materiały prasowe 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy, Jakub Kaminski/Dzien Dobry TVN/East News

Film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” został wyreżyserowany przez Jana Holoubka, a za scenariusz odpowiadał Andrzej Gołda. Scenarzysta podkreślał, że w filmie chodzi o prawdę emocjonalną i psychologiczną bohatera, a nie samo pokazywanie szczegółów z jego życia. Chociaż szereg zdarzeń jest wykreowany, to jest zgodny z tym, co wydarzyło się naprawdę.

W rolę Tomasza Komendy, który początkowo nie był zbyt ufny i nie chciał, aby jego historia trafiła na ekrany kinowe, wcielił się Piotr Trojan, a matkę oskarżonego, Teresę Klemańską, zagrała Agata Kulesza. Na ekranie możemy też zobaczyć Jana Frycza, Łukasza Lewandowskiego, Magdalenę Różczkę, Bartosza Bielenię i Sebastiana Stankiewicza.

Redakcja poleca

25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”. Gdzie obejrzeć film?

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” jest aktualnie dostępna na popularnych platformach, w których można za niewielką opłatą wypożyczyć film. Dzieło Jana Holoubka można obejrzeć w Rakuten.tv, Premiery Canal+, Play Now, TV Smart lub w Polsat Box Go. Z kolei Player oferuje czteroodcinkowy serial o losach niesłusznie skazanego mężczyzny.

Sprawa Tomasza Komendy. O czym opowiada film?

Historią Tomasza Komendy żyła cała Polska. W 2003 roku mężczyzna został skazany za zgwałcenie oraz zabójstwo 15-latki, które miało miejsce w noc sylwestrową 1996/1997 w Miłoszycach. Miał mocne alibi, poszlaki były dość słabe, a mimo to sąd najpierw skazał oskarżonego na 15 lat pozbawienia wolności, a później na 25 lat. Tomasz Komenda po latach mówił, że był zmuszany do przyznania się do winy.

Redakcja poleca

Tomasz Komenda w więzieniu był bity, poniżany i szantażowany. Trzy razy próbował odebrać sobie życie, ale wciąż walczył o uniewinnienie. Murem stali za nim bliscy – w momencie śmierci 15-latki Tomasz Komenda miał przebywać w domu wraz z rodziną. W 2016 roku prokuratura podjęła decyzję, aby ponownie przyjrzeć się sprawie, a dwa lata później sąd zdecydował o uniewinnieniu mężczyzny. 15 marca 2018 roku, po 18 latach pobytu za kratkami, Tomasz Komenda wyszedł na wolność.

Tomasz Komenda nie żyje

Tomasz Komenda otrzymał niemal 13 mln zł odszkodowania od Skarbu Państwa za wyrządzone krzywdy. Po wyjściu na wolność próbował ułożyć sobie życie i założyć rodzinę. Poznał Annę Walter, której oświadczył się podczas premiery filmu „25 lat niewinności”. W listopadzie 2020 roku na świat przyszedł syn pary, Filip. Niestety sielanka nie trwała długo. Anna Walter po pewnym czasie ujawniła, że Tomasz Komenda miał stać się agresywny i popaść w używki. Miał też trwonić pieniądze i przestać interesować się rodziną. Teresa Klemańska, matka mężczyzny, opowiadała, że ten kompletnie zerwał kontakt z najbliższymi. Wiosną 2023 roku media obiegły informacje o chorobie nowotworowej Komendy. Anna Walter opisywała, że rak dał przerzuty.

– Leczę się, jestem na chemii, włosy już mi odrosły. Żyję z tym, że był rak, teraz nie ma, ale nie wiadomo, czy znowu nie wróci. Do operacji się nie nadawał. Ciężko mam – mówił 46-latek w rozmowie z dziennikarką Gazety Wyborczej, Ewą Wilczyńską. 21 lutego Grzegorz Głuszak, dziennikarz Uwagi! TVN przekazał, że Tomasz Komenda nie żyje.

Źródło: Radio ZET/Gazeta Wyborcza/Polityka