Obserwuj w Google News

Terrence Hardiman nie żyje. Aktor z "The Crown" miał 86 lat

2 min. czytania
10.05.2023 09:53
Zareaguj Reakcja

Zmarł Terrence Hardiman - brytyjski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, znany między innymi z "The Crown". Miał 86 lat. Co było powodem jego śmierci?

Znicz - materiał poglądowy
fot. Value Stock Images/East News

8 maja 2023 roku odszedł Terrence Hardiman. Był angielskim aktorem występującym w teatrze, ale również przed kamerami w filmach i serialach. Zmarł w wieku 86 lat.

Terrence Hardiman nie żyje

Jak podaje Deadline, śmierć Hardimana potwierdził jego agent ze Scott Marshall Partners.

Nie podano przyczyny zgonu aktora.

Terrence Hardiman urodził się 6 kwietnia 1937 roku w Londynie. Ukończył Buckhurst Hill County High School, a następnie rozpoczął studia z literatury angielskiej na Cambridge. Podczas studiów dołączył do stowarzyszenia The Marlowe Society oraz Cambridge University Amateur Dramatic Club, w ramach których występował na scenie u boku swoich przyszłych kolegów po fachu, między innymi Dereka Jacobiego. Po studiach grał w Royal Shakespeare Company.

Redakcja poleca

Terrence Hardiman: najważniejsze osiągnięcia

Poza występami w teatrach telewizji Hardiman debiutował przed kamerą na początku lat 70. w serialu "Softly Softly: Task Force". Pierwszą produkcją telewizyjną, w której grał przez dłuższy czas, był dramat sądowy "Crown Court". Wcielał się w nim w adwokata Stephena Harvesty'ego.

Inną większą rolą Hardimana była postać Charlesa Pootera w kostiumowym serialu komediowym "Diary of a Nobody" z 1979 roku. Ze względu na swoją charakterystyczną urodę, kilkukrotnie grał nazistowskich żołnierzy wyższego szczebla, między innymi w "Secret Army", czy "Wish Me Luck". Najbardziej znaną rolą artysty była tytułowa rola w serialu "The Demon Headmaster" z 1996 roku, do której powrócił po ponad 20 latach w nowej wersji produkcji. Był to ostatni tytuł w karierze aktora.

Redakcja poleca

Ponadto w dorobku Hardimana znalazły się takie tytuły, jak "Papież Joanna", "Rebecca", "Bunkier", "Słaby punkt", "Za drzwiami Trzeciej Rzeszy", "Ghandi", "Skorpion", "Boży banita", "Uśpione morderstwo", "Uwodziciel", "Sprawy inspektora Morse'a", "Poirot", "Pociąg śmierci", "Co ludzie powiedzą?", "Księżycowy klejnot", "Cadfael", "Niefortunna czarownica", "Morderstwa w Midsomer", "Morskie opowieści", "W czasie burzy", "Doktor Who", "Pan Turner", "Lekarze", "Geniusz" czy hit Netflix "The Crown". Łącznie wystąpił w prawie 120 produkcjach.

Pozostawił swoją żonę - aktorkę Rowenę Cooper i dwójkę dzieci.

RadioZET.pl/Deadline