Obserwuj w Google News

Gwiazdor serialu "Dom" był ciężko chory i bezdomny. Co się z nim dziś dzieje?

3 min. czytania
16.11.2023 06:00
Zareaguj Reakcja

Aktor Andrzej Golejewski cieszył się popularnością za sprawą serialu "Dom" i filmu "Wyjście awaryjne". Niestety w kolejnych latach miał liczne problemy w życiu prywatnym. Gdzie przebywa obecnie?

Andrzej Golejewski, kadr z serialu Dom
fot. Bartosz KRUPA/East News/materiały prasowe TVP

Andrzej Golejewski to jeden z polskich aktorów, który miał przed sobą świetlaną przyszłość. Niestety rzeczywistość pokrzyżowała plany związane z karierą. Artysta cierpi z powodu problemów psychicznych. Był też w kryzysie bezdomności. Co dzieje się z nim obecnie?

Andrzej Golejewski: kariera gwiazdora serialu "Dom"

Golejewski urodził się 11 listopada 1952 roku w Żołędnicy w województwie Wielkopolskim. Ukończył Technikum Leśne, a następnie udał się na studia aktorskie na PWST w Warszawie. W latach 70. i 80. grał w teatrze na Woli w Warszawie. W tym okresie zadebiutował też przed kamerą.

W 1975 roku wystąpił w filmie "Moja wojna, moja miłość". W kolejnych latach grywał w filmach i serialach, ale prawdziwą popularność przyniosła mu główna rola w komedii "Wyjście awaryjne" z 1982 roku, gdzie występował u boku Bożeny Dykiel. W tym samym czasie wcielał się w Gienka Popiołka - swoją najbardziej rozpoznawalną kreację z serialu "Dom".

Na przełomie lat 80. i 90. rozpoczął pracę w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie, gdzie występował z przerwami do roku 2013. W międzyczasie grywał epizody w polskich filmach i serialach, takich jak "Zmruż oczy", "Motór", "Ojciec Mateusz", "Bulionerzy", "Złotopolscy", "Na Wspólnej", "Sztuczki" czy "1920 Bitwa warszawska". Dlaczego jednak aktor, który został wybrany na swojego następcę przez samego Tadeusza Łomnickiego, nie odniósł zasłużonego sukcesu?

- 468737, 406095

Andrzej Golejewski: trudne życie gwiazdora serialu ''Dom"

W karierze Golejewskiego przeszkodą była choroba. Najpierw alkoholizm, którego nabawił się, będąc w toksycznym związku ze swoją żoną. Chociaż potem związał się z aktorką Urszulą Brytan, z którą miał dzieci, pojawiły się kolejne problemy, o których sam Golejewski opowiedział w "Polskim Kurierze Lubelskim". - Lata 1991-1995 to ciemny okres w moim życiu. Miałem zespół depresyjno-maniakalny, z czym chodziłem przez cztery albo pięć lat, nieświadom, że jestem chory - zdradził aktor. - Moje cierpienia zdiagnozował dopiero znajomy lekarz psychiatra z Lublina: "Panie, za miesiąc pana nie ma na tym świecie" – powiedział mi. "Szybko do szpitala!". Byłem wykończony, chociaż w stanach maniakalnych było wspaniale - wyjaśnił.

Redakcja poleca

Na tym jednak problemy Golejewskiego się nie skończyły. Mimo diagnozy brzmiącej: choroba afektywna dwubiegunowa, artysta otrzymał od państwa bardzo niską rentę. Ledwo wiązał koniec z końcem, przez co popadł w kryzys bezdomności. Na szczęście koleżanka z Teatru Osterwy - aktorka i reżyserka Hanka Brulińska, postanowiła pomóc Golejewskiemu.

Zaangażowała go w swój film "Drgania świetlików". Produkcja miała premierę w 2022 roku.

Oglądaj

Brulińska opowiedziała o sytuacji Golejewskiego w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim". - W 2014 r. pojechaliśmy w jego rodzinne strony do Bojanowa. Stało się to, czego się obawiałam. Mieszkał w jakiejś piwniczce, zupełnie nie przywiązywał do tego wagi - wyznała artystka. Niestety, mimo że "Drgania świetlików" wyprowadziły go z kryzysu bezdomności, pojawiły się kolejne problemy zdrowotne. Golejewski upadł na ulicy i stracił panowanie w nogach. Prosił przechodniów, by pomogli mu dostać się do domu.

Oglądaj

Brulińska wyjaśniła, co obecnie dzieje się z aktorem. - Mieszka w DPS, porusza się za pomocą chodzika. Cierpi. Chciałby grać, czuć się potrzebnym (...) Ostatnio powiedział mi, że to wiara go uratowała, że jeszcze nie stracił nadziei - zdradziła artystka.

Sam Golejewski skomentował swoje obecne życie w gorzkich słowach. W 2022 roku udzielił wywiadu telewizji ATV. - Nazywam to swoją Drogą Krzyżową, którą dane mi było przejść. Trochę jest w tym mojej winy, bo ja się zbuntowałem przeciwko terapii. Zmieniano mi leki w 2010 roku i ja już nie wierzyłem psychiatrom, że uda się moją chorobę afektywną ustabilizować - wyjaśnił aktor.

Źródło: Radio ZET/Dziennik Wschodni/Polski Kurier Lubelski/Telewizja ATV

Nie przegap
Polskie gwiazdy
10 Zobacz galerię
fot. East NEWS