Obserwuj w Google News

Reprezentant Holandii zawieszony. Za kulisami Eurowizji doszło do awantury

2 min. czytania
10.05.2024 17:39

Reprezentant Holandii Joost Klein został zawieszony w konkursie Eurowizji 2024. Według nieoficjalnych informacji wokalista wdał się w kłótnię z reprezentantką Izraela Eden Golan. Do ostrej wymiany zdań miało dojść po wywiadzie piosenkarki, która nie chciała odpowiedzieć na niewygodne pytanie. 

Eurowizja 2024: Joost Klein z Holandii zawieszony
fot. Martin Meissner/Associated Press/East News

Eurowizja 2024: Joost Klein z Holandii zawieszony przed finałem

Reprezentant Holandii Joost Klein wszedł do finału 68. Konkursu Piosenki Eurowizji w szwedzkim Malmö dzięki kontrowersyjnemu show do piosenki "Europapa". Dzień po sukcesie Holender został zawieszony w konkursie. Organizatorzy Eurowizji poinformowali, że Klein nie weźmie udziału w kolejnych próbach przed finałem. Przyczyną ma być zdarzenie, do którego doszło za kulisami Eurowizji. 

"Badamy okoliczności incydentu, który został do nas zgłoszony, a w który zamieszany jest holenderski artysta. Nie będzie odbywał prób występu do odwołania. To na ten moment jedyny komentarz w tej sprawie, będziemy aktualizować informacje" – poinformowali organizatorzy konkursu. 

Redakcja poleca

Awantura na Eurowizji 2024. Joost Klein pokłócił się z reprezentantką Izraela 

Szwedzkie media podają, że chodziło o sytuację z udziałem izraelskiej wokalistki Eden Golan. Podczas konferencji prasowej piosenkarka została zapytana, czy pomyślała, że jej obecność w Malmö i udział w Eurowizji "może sprowadzać zagrożenie na pozostałych artystów występujących w konkursie". Moderator rozmowy powiedział do Golan, że nie musi odpowiadać na to pytanie. Wtedy wtrącił się Joost Klein: "Dlaczego nie?" - zapytał.

Przyparta do muru wokalistka zdecydowała się udzielić odpowiedzi. - Myślę, że wszyscy jesteśmy tu z jednego powodu i organizatorzy zadbali o wszelkie środki, byśmy mogli czuć się tu bezpieczni i zjednoczeni - odparła. 

Według nieoficjalnych doniesień za kulisami doszło do ostrej wymiany zdań między Holendrem a przedstawicielami izraelskiej ekipy. Joost Klein znany jest ze wspierania ruchów pacyfistycznych i nawołuje do zakończenia działań wojennych w Strefie Gazy. Podczas jednej z prób reprezentant Holandii miał utworzyć trójkąt z dłoni, co zostało odczytane jako propalestyński gest. 

Udział Izraela w tegorocznej Eurowizji budzi spore kontrowersje. Występ Eden Golan w drugim półfinale Eurowizji został wybuczany. Kraj początkowo zgłosił do konkursu piosenkę zatytułowaną "October Rain", zawierającą odniesienia do ataku Hamasu na Izrael 7 października. EBU kazała zmienić tekst piosenki, którą w efekcie przemianowano na "Hurricane". Wcześniej EBU odrzuciła dwie propozycje izraelskie, uznając je za polityczne. 

Redakcja poleca