Obserwuj w Google News

Ponad miliard dolarów za muzykę Queen. Tyle zapłacą za hity legendarnej grupy

2 min. czytania
20.06.2024 11:15

Katalog muzyki zespołu Queen jest na sprzedaż. Wiadomo, kto chce wykupić prawa do hitów grupy oraz ile za to zapłaci. Mowa o ponad miliardzie dolarów, co czyni transakcję największą w historii branży muzycznej.

Zespół Queen w czarno czerwonych strojach
fot. GLOBE PRODUCTIONS / Album/EAST NEWS

Katalog muzyki Queen jest na sprzedaż 

O wykupie praw do muzyki Queen mówi się już od kilku miesięcy. Pierwszym źródłem, które sugerowało, że może dojść do ogromnej transakcji, był magazyn „Billboard”. Powoływał się on w lutym na „bardzo wiarygodne źródła” i jak się okazuje - miał ono rację. “Varietty” donosi teraz kto i za ile chce wykupić katalog muzyki legendarnej grupy Freddiego Merkurego. 

Zobacz także

Mowa o wytwórni Sony Music, która za prawa do muzyki Queen ma zapłacić 1,27 miliarda dolarów. Magazyn podaje, że umowa obejmuje tantiemy Queen za prawa do nagrań muzycznych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a także umowę dystrybucyjną poza tymi krajami, o wszystkich rodzajach albumów, projektach pobocznych oraz prawach do filmu „Bohemian Rapsody” z 2018 roku. Umowa nie obejmuje jednak przychodów za występy na żywo. Brian May, John Deacon i Roger Taylor tę część w całości pozostawili dla siebie i pieniądze z koncertów, które dają regularnie z Adamem Lambertem, są pod ich pieczą.

Quiz: Muzyczne hity lat 80. Dopasuj wykonawcę do utworu

1/10 Wykonawczynią utworu "Like a Virgin" jest:

Ponad miliard dolarów za muzykę Queen

Do tej pory największą tego typu transakcją w branży muzycznej miało być sprzedanie praw do muzyki Bruce Springsteen’a, za co Sony Music zapłaciło kilka lat temu 500 milionów dolarów. Dla porównania - Tina Turner za sprzedanie swojej dyskografii i praw do wizerunku dostała w 2021 roku „tylko” 50 milionów dolarów. 

Redakcja poleca

Warto pamiętać, że dopięcie do końca wszystkich spraw związanych ze sprzedażą katalogu Queen może potrwać naprawdę długie miesiące. Nie chodzi tylko o wielkość transakcji, ale również o fakt, że obejmuje ona wielu inwestorów z różnych stron świata. Dla przykładu — jednym z problemów, był fakt, że Disney Music Group (poprzez Hollywood Records) kierowało prawami do twórczości Queen na terenie Ameryki Północnej, w innych miejscach był to Queen Productions Ltd. 

Źródło: Radio ZET/TMZ/Billboard/Varietty/BBC

Nie przegap