Obserwuj w Google News

Tom Joyner nie żyje. Twórca filmu "Szczęki" miał 79 lat

2 min. czytania
15.03.2023 09:34
Zareaguj Reakcja

Zmarł Tom Joyner - asystent reżysera przy filmie "Szczęki". Miał 79 lat. Co było przyczyną jego śmierci?

Szczęki - zdjęcie z planu filmu
fot. Image supplied by Capital Pictures/EAST NEWS

22 lutego 2023 roku odszedł Tom Joyner. Był amerykańskim asystentem reżysera, kierownikiem produkcji i reżyserem drugiego planu. Pracował z takimi twórcami jak Steven Spielberg i Clint Eastwood. Miał 79 lat.

Tom Joyner nie żyje

 Informacje o śmierci filmowca podał portal Deadline.

Przyczyną śmierci był rak, z którym Joyner zmagał się od jakiegoś czasu.

Redakcja poleca

Tom Joyner urodził się 7 grudnia 1943 w Oak Park w stanie Illinois. Karierę w branży filmowej rozpoczął w roku 1969, dostając się do programu organizacji Directors Guild of America, w którym został przygotowany do roli asystenta reżysera. Zadebiutował podczas pracy nad filmem "Rodzina Stamperów" z 1971 roku. W jego dorobku znalazły się też takie produkcje jak "Sugarland Express" Stevena Spielberga, "Dwuminutowe ostrzeżenie", "Mściciel" Clinta Eastwooda czy "Ucieczka Ulzany".

Redakcja poleca

Tom Joyner: najważniejsze osiągnięcia

W kolejnych latach Joyner wielokrotnie pracował z wcześniej poznanymi reżyserami. Był pierwszym asystentem Spielberga w trakcie prac na kultowymi "Szczękami" i "Szczękami 2" oraz Eastwooda przy westernie "Bronco Billy". Wkrótce Joyner został kierownikiem produkcji oraz reżyserem drugiego planu. W swojej karierze pracował nad takimi tytułami, jak "Z dala od frontu", "Ostatni rejs >>Czarnej Perły<<", "Czarni gracze w baseball", "Mroki pamięci", "American Graffiti 2", "Blues Brothers", "Twardziele", "Gwiezdny przybysz", "Duch II: Druga strona" czy "Predator 2". Ostatnim filmem w jego karierze był komediodramat "Krzesełko reżysera" z 2007 roku. Pod koniec życia Joyner został producentem nadchodzącego filmu science fiction "One Million Times".

Pracował również jako producent wykonawczy w Walt Disney Pictures i Warner Bros. Pictures. Przez wiele lat pełnił też rolę jednego z przewodniczących Directors Guild of America. W 1999 roku został nagrodzony Frank Capra Award.

RadioZET.pl/Deadline