Obserwuj w Google News

Aktorka Barbara Lityńska nie żyje. Zmarła po długiej chorobie

2 min. czytania
14.03.2023 07:55
Zareaguj Reakcja

Barbara Lityńska nie żyje. 50-letnia aktorka odeszła po długiej chorobie. Smutne informacje przekazał Teatr 21, z którym była związana. Dwa lata temu jej rodzinę spotkała tragedia – ojciec artystki, polityk Jan Lityński, utonął, próbując ratować psa.

Barbara Lityńska nie żyje
fot. WOJTEK RADWANSKI/AFP/East News

Barbara Lityńska była jedną z popularniejszych aktorek z zespołem Downa. Nie tylko stawała na scenie, czy przed światłami kamer, ale była też autorką wierszy – wydała tomik „Nowe wiersze”. Od kilku lat działała w Teatrze 21, który tworzyły osoby z zespołem Downa.

Zobacz także:  Nie żyje reżyser Waldemar Wilhelm. Pracował przy "Potopie" i "Czterech pancernych"

Barbara Lityńska nie żyje

- Kochani, ze złamanymi sercami, dzielimy się z Wami najsmutniejszą wieścią, że Nasza Najdroższa i Niezastąpiona Aktorka, Poetka i Rewolucjonistka Barbara Lityńska, po długiej chorobie odeszła dzisiaj rano. Barbaro, Basiu, Baśka - zawsze będziesz z nami! Na każdej scenie świata – poinformowano na profilu Teatru 21 na Facebooku.

Barbara Lityńska zagrała w serialu „Głęboka woda”, w którym wcieliła się w rolę Matyldy. Grała również w Teatrze Niezwykłym Stowarzyszenia Otwarte Drzwi, współpracowała z zespołem Mazowiacy i brała udział w spektaklu „Święty Market” na Scenie Lubelskiej.

Barbara Lityńska została też bohaterką reportażu „Uśmiech do życia”, który opowiada o osobach z zespołem Downa. Była związana nie tylko ze sceną teatralną – pracowała w synagodze jako pomoc kuchenna, opiekowała się też dziećmi.

- I co z tego, że mam zespół Downa? Ludzie nie mają rąk czy nóg, a żyją. Są ludzie, którzy kompletnie się nie znają na tej chorobie. To jest wada genetyczna, ale jeżeli nie włoży się w to dużo pracy, tak jak ja włożyłam, to te dzieci będą kalekie do końca życia, nie będą umiały pisać, czytać, mówić, chodzić, nic. To jest wielka praca mojej mamy, która pilnowała, żebym za dużo nie jadła i nie była gruba, żebym ładnie wyglądała, żebym mogła normalnie funkcjonować. Moich przyjaciół też. Ja przekraczam stereotyp osoby, która ma zespół Downa - mówiła aktorka w wywiadzie dla „Wirtualnej Polski”.

Redakcja poleca

Barbara Lityńska w lutym 2021 roku przeżyła tragedię. Nagle odszedł jej tata, polityk Jan Lityński. Wskoczył do rzeki, aby uratować ukochanego psa. Niestety, pod mężczyzną załamał się lód.

- Byłeś dla mnie dobrym ojcem. Gdy miałam operację oka, byleś ze mną. Gdy tego potrzebowałam, zawsze w ważnych chwilach byłeś ze mną. Za to Ci dziękuję – mówiła Barbara Lityńska podczas przemowy na uroczystościach pogrzebowych taty.

Polskie gwiazdy zmarłe w 2022 roku
17 Zobacz galerię
fot. Tadeusz Wypych/REPORTER/EAST NEWS, MAREK LASYK/REPORTER/EAST NEWS, VIPHOTO/East News