Obserwuj w Google News

Quiz. Jak dobrze znasz film "Znachor"? Pytamy też o nową produkcję Netfliksa

2 min. czytania
15.11.2023 18:00
Zareaguj Reakcja

Film "Znachor" jest jednym z najpopularniejszych arcydzieł polskiego kina. Słynną ekranizację z niezapomnianym Jerzym Bińczyckim w roli profesora Wilczura obejrzał chyba każdy dorosły Polak i to po kilka razy. Trudno bowiem wyobrazić sobie święta bez "Znachora" w telewizji. Tym bardziej nie wypada nie znać tak kultowego dzieła. Jeśli myślisz, że znasz film "Znachor", to zmierz się z naszym quizem. Dodatkowym utrudnieniem są pytania dotyczące nowej ekranizacji "Znachora" produkcji Netfliksa. 

Quiz z filmu "Znachor"
  • 15 pytań Rozpocznij quiz
fot. Everett Collection/East News

Film  "Znachor" w reżyserii Jerzego Hoffmana należy do czołówki najpopularniejszych produkcji polskiej kinematografii. Legendarna ekranizacja powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza do dziś gromadzi przed telewizorami rzesze widzów, którzy uwielbiają przypominać sobie wzruszające losy profesora Rafała Wilczura. Film przyciąga nie tylko świetną realizacją, ale także plejadą gwiazd w obsadzie. W rolę tytułową wcielił się niezapomniany Jerzy Bińczycki, a jego córkę Marysię zagrała jedna z najpiękniejszych polskich aktorek,  Anna Dymna. Ponadto na ekranie pojawili się: Tomasz Stockinger, Piotr Fronczewski, Jerzy Trela, Artur Barciś, Bożena Dykiel, Bernard Ładysz i Andrzej Kopiczyński.

Redakcja poleca

Quiz z filmu "Znachor". Netflix wskrzesił legendę po 40 latach

Po ponad czterech dekadach od premiery filmu Jerzego Hoffmana po "Znachora" nieoczekiwanie sięgnął  Netflix. Premiera nowego "Znachora" odbyła się 27 września 2023 roku i sprawiła, że film natychmiast znalazł się w topie najchętniej oglądanych produkcji na platformie. Wielu widzów podkreślało jednak, że weszło na Netfliksa tylko po to, aby przekonać się, jak nowy "Znachor" wypada w starciu z legendą. I okazało się, że całkiem nieźle. 

Zobacz także: Nowy "Znachor" hitem Netflix na świecie. Nie tylko Polacy docenili film

Za reżyserię nowej adaptacji "Znachora" odpowiada Michał Gazda. W rolę głównego bohatera wcielił się  Leszek Lichota, a w roli córki towarzyszyła mu debiutująca w roli pierwszoplanowej Maria Kowalska. Ponadto w filmie występują: Izabela Kuna, Mikołaj Grabowski, Mirosław Haniszewski, Ignacy Liss, Anna Szymańczyk oraz Artur Barciś. Aktor znany z pamiętnej roli Wasylka, któremu Kosiba zoperował nogi, tym razem został obsadzony w roli kamerdynera hrabiostwa Czyńskich.

Zobacz także:  Quiz. "Czterdziestolatek". Czy znasz hit PRL? Na pytanie 6. odpowiedzą tylko prawdziwi fani 

Jeśli "Znachor" wciąż należy do twoich ulubionych filmów, zajrzyj do quizu i sprawdź, ile pamiętasz ze słynnej historii o profesorze Wilczurze. A jeśli widziałeś także nowego "Znachora" Netfliksa, to świetnie - max punktów jest już w twoim zasięgu. 

Nie przegap
Największe seksbomby PRL-u. O wielu z nich dzisiaj zapomniano
11 Zobacz galerię
fot. screen/Facebook Demony seksu i Seksbomby PRL-u+ AF Archive/Mary Evans Picture Library/East News

logo Tu się dzieje