Obserwuj w Google News

Joss Ackland nie żyje. Słynny odtwórca czarnych charakterów miał 95 lat

2 min. czytania
20.11.2023 14:17
Zareaguj Reakcja

Brytyjskie media poinformowały o śmierci Jossa Acklanda. Aktor, znany z licznych ról czarnych charakterów, zmarł w wieku 95 lat. Wieść o śmierci gwiazdora "Zabójczej broni" i "Białej intrygi" przekazali jego bliscy.

Nie żyje Joss Auckland
fot. YouTube/Live Letters/screen

Joss Ackland nie żyje — przekazały zagraniczne media. Oświadczenie o śmierci aktora przekazała rodzina zmarłego. Gwiazdor filmów, takich jak "Krwawy tyran - Henryk VIII", "Zabójcza broń 2", a także "Chłopak na dworze króla Artura", miał 95 lat. Był aktorem serialowym, filmowym i teatralnym mającym na koncie ponad 130 ról.

Joss Ackland nie żyje. Rodzina żegna zmarłego

Jak przekazano w oświadczeniu, które opublikowało BBC, Joss Ackland odszedł spokojnie w otoczeniu swoich najbliższych rankiem, w niedzielę 19 listopada. W rozmowie na łamach The Hollywood Reporter jego wieloletni przedstawiciel i przyjaciel, Paul Pearson, stwierdził, iż gwiazdor do ostatnich chwil zachował bystry umysł, erudycję oraz żartobliwą uszczypliwość. "Bardzo go kochałam i dla mnie to dzięki niemu w słowniku mamy słowo "wspaniały" - powiedział Pearson."

Redakcja poleca

"Dzięki charakterystycznemu głosowi i władczej prezencji Ackland wniósł do swojej roli wyjątkową intensywność i powagę. Zostanie zapamiętany jako jeden z najbardziej utalentowanych i lubianych brytyjskich aktorów" - napisano w oświadczeniu, przekazanym przez BBC.

Joss Ackland grał czarne charaktery, ale w życiu był zupełnie inny

Joss Ackland urodził się w 1928 roku w londyńskiej dzielnicy Ladbroke Grove. Na scenie debiutował pod koniec lat 40. ubiegłego wieku, a dzięki talentowi został dostrzeżony w teatrach West Endu oraz na Broadwayu. Aktorstwem filmowym i serialowym zajął się nieco później. W 1951 roku ożenił się z Rosemary Kirkcaldy, z którą był aż do jej śmierci w 2002 roku. Małżonkowie doczekali się siedmiorga dzieci i 32 wnuków i ośmioro prawnuków.

Wśród jego najbardziej znanych ról w "Zabójczej broni 2" oraz "Białej intrydze" były m.in. występy w "Zabić księdza" Agnieszki Holland, a także "Polowaniu na Czerwony Październik" Johna McTiernana.

Źródło: Radio ZET/deadline.com/Hollywood Reporter/BBC

Nie przegap
Te gwiazdy pożegnaliśmy w 2023 roku. Wspominamy zmarłych
20 Zobacz galerię
fot. Artur Zawadzki/REPORTER + David Cheskin/Press Association/East News + Collin Xavier/Image Press Agency ABACA/Abaca/East News