Obserwuj w Google News

Marek Ałaszewski nie żyje. Lider zespołu Klan przeszedł udar mózgu

2 min. czytania
20.11.2023 09:14

Nie żyje znany artysta Marek Ałaszewski. Był założycielem rockowego zespołu Klan, a także gitarzystą, kompozytorem i malarzem. Informację o jego śmierci przekazał syn.

Marek Ałaszewski nie żyje. Lider zespołu Klan przeszedł udar mózgu
fot. MIECZYSLAW WLODARSKI/REPORTER

19 listopada zmarł Marek Ałaszewski, lider zespołu Klan. Grał na gitarze i komponował muzykę, a także był malarzem. Artysta od wielu lat borykał się z problemami zdrowotnymi. W 2016 roku doznał udaru mózgu i zmagał się z afazją. Marek Ałaszewski miał 81 lat.

Lider zespołu Klan nie żyje

Informację o śmierci Marka Ałaszewskiego upublicznił jego syn na Facebooku. „Mój ukochany Tata odszedł dzisiaj w nocy… 7 lat temu udar, zmora naszych czasów, odebrał mu możliwość poruszania się, mówienia, tworzenia… czyli w zasadzie wszystko… Przez ostatni niemal rok, od stycznia leżał pod respiratorem, wtedy już nieświadomy… taką przynajmniej mamy nadzieję… Nie wyobrażam sobie, przez co musiał przejść… Teraz już nie cierpisz, kochany Tato… Do zobaczenia…” – napisał Marek Ałaszewski junior.

Redakcja poleca

Kilka dni po jednym z koncertów w 2016 roku artysta doznał udaru mózgu. Marek Ałaszewski zmagał się z niedowładem prawej strony ciała i afazją. Polska Fundacja Muzyczna wspierała leczenie i rehabilitację muzyka. W warszawskim klubie Stodoła urządzono koncert charytatywny, na którym zebrano część pieniędzy dla Marka Ałaszewskiego. W ostatnim czasie stan muzyka nie ulegał poprawie. Przez powikłania związane z udarem nie był w stanie normalnie funkcjonować.

Kim był Marek Ałaszewski? 

Artysta urodził się w 1942 roku w Warszawie. Był studentem Wydziału Malarstwa ASP, gdzie uczył się pod okiem znanych malarzy takich jak Jan Cybis i Aleksander Kobzdej. W 1969 roku Marek Ałaszewski założył zespół rockowy Klan, który od razu stał się sławny. Grupa wykonała znane piosenki „Nie sadźcie rajskich jabłoni” i „Z brzytwą na poziomki”.

Oglądaj

W 1971 roku muzyk zawiesił działalność zespołu Klan i skupił się na malarstwie. Dopiero po 20 latach reaktywowano grupę muzyczną. Marek Ałaszewski wraz z Klanem wydał kilka albumów, m.in. „Po co mi ten raj” i „Laufer”. Oprócz malarstwa i działalności w zespole artysta komponował muzykę do spektakli teatralnych. Jednym z nich był „Sen nocy letniej” Szekspira, który był wystawiany przez Teatr Roma i Metropoltheater w Berlinie. Marek Ałaszewski zmarł w wieku 81 lat.

Nie przegap
Te gwiazdy pożegnaliśmy w 2023 roku. Wspominamy zmarłych
20 Zobacz galerię
fot. Artur Zawadzki/REPORTER + David Cheskin/Press Association/East News + Collin Xavier/Image Press Agency ABACA/Abaca/East News