Obserwuj w Google News

To nie ona miała grać Jagnę. Krakowska zdradziła, kogo musiała zastąpić

2 min. czytania
17.11.2023 10:40
Zareaguj Reakcja

„Chłopi” Welchmanów to tegoroczny kinowy hit. W produkcji, którą obejrzało już ponad milion widzów, w główną rolę wciela się Kamila Urzędowska. Wielu fanów wciąż z rozrzewnieniem wspomina jednak kreację, jaką przed laty stworzyła Emilia Krakowska w poprzedniej filmowej adaptacji powieści Władysława Reymonta. Co ciekawe aktorka wcale nie była pierwszym wyborem reżysera produkcji, Jana Rybkowskiego. Do tej roli planował zaangażować Annę Seniuk.

"Chłopi"
fot. Materiały prasowe, TVP

„Chłopi” to ponadczasowa opowieść o losach mieszkańców wsi Lipce, wśród których prym wiedzie piękna Jagna i rodzina Borynów. Historia opisana przez Władysława Reymonta okazała się światowym hitem, a sam pisarz za swoje dzieło został uhonorowany Nagrodą Nobla.

Redakcja poleca

„Chłopi” podbijają polskie kina

W tym roku na ekranach kin pojawiła się adaptacja utworu wybitnego Polaka. Za przeniesienie „Chłopów” w realia filmowe odpowiadał reżyserski duet – Dorota i Hugh Welchmanowie. Ich wieloletnia praca spotkała się z bardzo dobrym odbiorem. Nakręcony w innowacyjnej formule film przyciągnął ogromną publiczność. Zachwycił zarówno widzów, jak i krytyków, czego wyrazem może być wysunięcie go na polskiego kandydata w wyścigu o Oscara.

Anna Seniuk zamiast Emilii Krakowskiej? To ona miała być Jagną

Przy okazji premiery nowych „Chłopów”, głośno zrobiło się także o poprzedniej adaptacji powieści, czyli o filmie i serialu Jana Rybkowskiego. Produkcja, zrealizowana blisko 50 lat temu, również cieszyła się ogromną popularnością i sympatią ze strony widzów.

Zobacz również:  Anna Seniuk miała problem ze zdrowiem. Aktorka trafiła do szpitala

W rolę pięknej Jagny wcieliła się wówczas Emilia Krakowska. Co ciekawe, dopiero po latach wyszło na jaw, że to nie ona była typowana do roli najpiękniejszej dziewczyny w Lipcach. Angaż początkowo zaproponowano Annie Seniuk. Ta jednak niespodziewanie odmówiła. O powodach decyzji gwiazdy opowiedziała w rozmowie z Moniką Jaruzelską poprzednia odtwórczyni roli Jagny.

- Ona była zakochana akurat i zrezygnowała. I ja oczywiście byłam wściekła na nią, przez moją pazerność. Myślałam, że będę miała nowe wyzwanie i zagram sobie Hanię, której nie grałam w teatrze. Mówiłam nawet Fuńce (Stefania Iwińska), która grała Hankę w teatrze, że będę z niej ściągać. Bo naprawdę była wspaniała. No i tak się zdarzyło… -  zdradziła Krakowska.

Źródło: Radio ZET

Nie przegap
Te gwiazdy nie rozstają się ze swoimi okularami. Jak wyglądają bez nich?
10 Zobacz galerię
fot. screen TikTok @grzegorzskawaskawinski