Obserwuj w Google News

Oscary 2024: "Chłopi" polskim kandydatem do prestiżowej nagrody

2 min. czytania
25.09.2023 15:56
Zareaguj Reakcja

Znamy film, który ma szansę reprezentować Polskę na rozdaniu Oscarów 2024. Mowa o nowej wersji "Chłopów" z Kamilą Urzędowską i Robertem Gulaczykiem w rolach głównych.

Chłopi - kadr z filmu Robert Gulaczyk, Kamila Urzędowska
fot. Next Film/materiały prasowe

Wybrano film, który ma reprezentować Polskę na rozdaniu Oscarów 2024. Mowa o "Chłopach" w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana. Czy produkcja ma szansę zdobyć statuetkę?

Oscary 2024: film "Chłopi" polskim kandydatem do nagrody

Jak podaje TVN24, polska komisja oscarowa, której przewodzi producentka Ewa Puszczyńska, podjęła decyzję o wybraniu "Chłopów" jako polskiego reprezentanta na 96. ceremonii wręczenia Oscarów. Jest to oficjalny kandydat do Nagrody Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film międzynarodowy.

W komisji znaleźli się ponad to: producentka Aneta Hickinbotham ("Boże Ciało"), producentka i scenarzystka Ewa Piaskowska ("IO"), scenograf filmowy i laureat Oscara Allan Starski, reżyser, scenarzysta wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej Maciej Ślesicki (producent nominowanych do Oscara "Naszej klątwy" i "Sukienki" Tadeusza Łysiaka) oraz dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski.

Redakcja poleca

"Chłopi": nowa wersja dzieła nagrodzonego Noblem

Wybór filmu jest dość logiczny. Twórcy mają na swoim koncie inną produkcję nominowaną do Oscara - animację "Twój Vincent". "Chłopi" to adaptacja słynnej powieści Władysława Reymonta, która została nagrodzona nagrodą Nobla w 1924 roku. Ponadto film wyróżnia się słowiańszczyzną - cechą egzotyczną dla amerykańskich filmowców wybierających zwycięzców Oscarów oraz nietuzinkową techniką animacj - animacją malarską.

Oglądaj

Nowi "Chłopi" nie są pierwszą próbą przeniesienia powieści Reymonta na język filmu. W 1973 roku powstała adaptacja w reżyserii Jana Rybkowskiego z Władysławem Hańczą, Emilią Krakowską, Krystyną Królówną i Ignacym Gogolewskim w rolach głównych. W nowych "Chłopach" wystąpili między innymi Kamila Urzędowska, Robert Gulaczyk i Mirosław Baka. Produkcja trafi do kin już 13 października 2023 roku.

Redakcja poleca

Oscary 2024: kiedy rozdanie nagród?

96. ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się 10 marca 2024 roku w Los Angeles. Zanim poznamy zwycięzców, 21 grudnia 2023 roku członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej ogłoszą tak zwaną short listę nominowanych filmów, a 23 stycznia 2024 roku, pełną listę tytułów, które mają szanse na prestiżowe statuetki. Czy wśród nich pojawią się "Chłopi"? Przekonamy się niebawem.

Nie przegap
Slumdog Milioner z ulicy i La la land
14 Zobacz galerię
fot. Kadry ze zwiastunów filmów "La la land" i "Slumdog. Milioner z ulicy"/ YouTube