Obserwuj w Google News

Kenneth Welsh nie żyje. Gwiazdor "Miasteczka Twin Peaks" miał 80 lat

2 min. czytania
09.05.2022 07:41
Zareaguj Reakcja

Zmarł Kenneth Welsh - kanadyjski aktor znany z serialu "Miasteczko Twin Peaks" i filmu "Pojutrze". Miał 80 lat. Co było powodem śmierci?

Królewski skandal - Kenneth Welsh - kadr z filmu
fot. Courtesy Everett Collection/Everett Collection/East News

5 maja 2022 roku zmarł Kenneth Welsh. Był kanadyjskim aktorem filmowym i telewizyjnym. Odszedł w wieku 80 lat.

Kenneth Welsh nie żyje

Jak podaje Deadline śmierć aktora potwierdziła organizacja ACTRA - kanadyjski związek filmowców. Nie podano przyczyny jego zgonu. Przedstawiciele ACTRA wydali w tej sprawie oficjalne oświadczenie.

Ken był jednym z najlepszych kanadyjskich aktorów wszech czasów, z setkami niezapomnianych ról na przestrzeni dziesięcioleci na koncie. Będzie nam go bardzo brakowało. Wysyłamy kondolencje dla jego bliskich.

Kenneth Welsh urodził się 30 marca 1942 roku w Edmonton. Dorastał w prowincji Alberta, gdzie ukończył szkołę aktorską. Następnie przeniósł się do Montrealu gdzie uczęszczał do National Theatre School. Po skończeniu studiów przez 7 lat pracował jako aktor teatralny.

Redakcja poleca

W swojej karierze miał niemal 250 ról. Przed kamerą zadebiutował w 1963 roku w teatrze telewizji "Shoestring Theatre". 3 lata później zagrał w filmie telewizyjnym "Henry V". W dorobku Welsha znalazły się też role w takich produkcjach, jak "Trzej muszkieterowie", "Piaf", "Fobia", "Nieuchwytny wróg", "Zakochać się", "Być doskonałym", "Akademia pomyleńców", "Lojalność", "Złote czasy radia", "A wtedy umrzesz", "Dom przy Carroll Street", "Zabójstwo Mary Phagan", "Krokodyl Dundee 2", "Inna kobieta", "Strefa mroku", "Dowód rzeczowy", "Morderstwo w czerni i bieli", "Małe marzenia, wielkie marzenia", "Miłość, kłamstwa i morderstwo", "W słusznej sprawie", "Życzenie śmierci 5", "Wichry namiętności", "Z archiwum X", "Trzeci bliźniak", "Prawo i porządek", "Eerie, Indiana", "Na południe", "Królewski skandal", "Soul Food", "Kancelaria adwokacka", "H2O", "Tilt", "Egzorcyzmy Emily Rose", "Tajemnice Smallville", "Fantastyczna Czwórka: Narodziny Srebrnego Surfera", "Bionic Woman - Agentka przyszłości", "Czarna lista", "Szpital nadziei", czy "Star Trek: Discovery".

Welsh zasłynął rolą czarnego charakteru w kultowym serialu Marka Frosta i Davida Lyncha "Miasteczko Twin Peaks". Wcielił się w głównego przeciwnika 2. sezonu produkcji - Windoma Earle'a - byłego agenta FBI i dawnego przyjaciela Dale'a Coopera, mającego obsesję na punkcie Czarnej Chaty. Zagrał też w głośnym filmie katastroficznym "Pojutrze", wcielając się w wiceprezydenta Beckera oraz oscarowym "Aviatorze", występując w roli doktora Hepburna. Zagrał też w koprodukowanym przez Polskę filmie biograficznym "Karol. Człowiek, który został papieżem" jako profesor Wójcik. 

Redakcja poleca

Aktor był aktywny zawodowo do swojej śmierci. Obecnie trwają prace nad kilkoma filmami z jego udziałem - "Midnight at the Paradise", "Deadly Draw" i "Afterwards". Welsh był wielokrotnie nagrodzony kanadyjskimi Oscarami - Genie Award w kategoriach aktorskich.

Pozostawił swojego syna Devona Welsha, który jest wokalistą w zespole Majical Cloudz.

RadioZET.pl/Deadline