Obserwuj w Google News

John Aylward nie żyje. Aktor z seriali "Ostry dyżur" i "Prezydencki poker" miał 75 lat

2 min. czytania
20.05.2022 07:34
Zareaguj Reakcja

Zmarł John Aylward - amerykański aktor znany z takich produkcji, jak "Ostry dyżur", "Armageddon" czy "Prezydencki poker". Miał 75 lat.

znicz - materiał poglądowy
fot. Value Stock Images/East News

16 maja 2022 roku odszedł John Aylward. Był amerykańskim aktorem filmowym, telewizyjnym i teatralnym. Rozpoznawalność zdobył dzięki roli w serialu "Ostry dyżur". Miał 75 lat.

John Aylward nie żyje

Jak podaje Deadline, o śmierci aktora poinformował agent i przyjaciel zmarłego - Mitchell K. Stubbs. Informację potwierdziła Mary Fields - żona Aylwarda.

Byłem zszokowany. Był wspaniałym aktorem i fenomenalnym człowiekiem. Był wymarzonym klientem, przyjacielem i wymarzoną osobą.

Nie podano przyczyny śmierci aktora.

Redakcja poleca

John Aylward urodził się 7 listopada 1946 roku w Seattle. W 1970 roku ukończył aktorstwo na University of Washington. 3 lata później został jednym z założycieli Seattle's Empty Space Theatre. Pracował też na stałe w Seattle Repertory Theatre. Przed kamerą zadebiutował w filmie telewizyjnym "The Secret Life of John Chapman" z 1976 roku. Pierwszym kinową produkcją był thriller "Strings" z 1985 roku. Przygodę z serialem rozpoczął natomiast od "Przystanku Alaska" z 1990 roku, w którym wcielał się w postać Charlesa 'Reda' Murphy'ego.

W dorobku Aylwarda znalazły się takie filmy i seriale, jak "Niebezpieczne uczucie", "Siedem godzin do wyroku", "Trójka uciekinierów", "Dziecko w mroku", "Z zemstą", "Wojownicze Żółwie Ninja III", "Grace w opałach", "Kumpel", "Z Ziemi na Księżyc", "Potwór", "Armageddon", "Na granicy światów", "Zawód: szpieg", "Trzecia planeta od Słońca", "Ścigany", "Diagnoza: morderstwo", "Goście w Ameryce", "Sprawy rodzinne", "Ally McBeal", "Dharma i Greg", "Z archiwum X", "Kancelaria adwokacka", "Potyczki Amy", "Sposób na teściową", "Prawo i porządek", "Orły z Bostonu", "Gwiezdne wrota", "Agentka o stu twarzach", "Dowody zbrodni", "Bez śladu", "Faceci na topie", "Mentalista", "CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas", "Mad Men", "Fringe: Na granicy światów", "American Horror Story", "Milion sposobów, jak zginąć na Zachodzie", czy "Yellowstone". Dubbingował również postać doktora Arne Magnussona w grze Half-Life 2: Episode Two.

Redakcja poleca

Najsłynniejszymi produkcjami z udziałem Aylwarda były seriale "Ostry dyżur" i "Prezydencki poker". Do obsady pierwszego dołączył w roku 1996, wcielając się w doktora Donalda Anspaugha - chirurga i jednego z członków zarządu szpitala County General. Wystąpił w ponad 70 odcinkach kultowego tytułu i pojawiał się w nim do samego końca. Inną znaną rolą aktora była postać Barry'ego Goodwina z serialu "Prezydencki poker" z 2005 roku. Ostatnią produkcją z udziałem Aylwarda był serial "W matni" z 2019 roku, w którym aktor wcielał się we Freddiego Lafftera.

RadioZET.pl/Deadline