Obserwuj w Google News

Nie żyje Josef Abrham, aktor najlepiej znany z roli w serialu „Szpital na peryferiach”. Miał 82 lata

Michał Kaczoń
2 min. czytania
17.05.2022 12:51
Zareaguj Reakcja

Josef Abrhám nie żyje. Słynny czeski aktor zmarł w wieku 82 lat. Z powodu choroby, od kilku miesięcy poruszał się na wózku inwalidzkim. Nieznana jest przyczyna śmierci mężczyzny. Przypominamy jego najsłynniejsze role.

Josef Abrhám nie żyje
fot. Shutterstock

Josef Abrhám nie żyje. Czeski aktor, najlepiej znany z roli doktora Arnošta Blažeja w słynnym „Szpitalu na peryferiach” miał 82 lata. Informacją o śmierci podał dziennik „Blesk” i została ona potwierdzona przez Alice Bláhovą z Drama Club.

Redakcja poleca

Josef Abrhám nie żyje. Najsłynniejsze teatralne role aktora

Josef Abrhám urodził się 14 grudnia 1939 r. w miasteczku Zlín na terenie Czech. Od najmłodszych lat interesował się teatrem. Niedługo po studiach związał się z praskim Klubem Dramatycznym, z którym współpracował aż do 1992 roku. Wtedy rozpoczął współpracę z Teatrem Narodowym.

Do najsłynniejszych ról teatralnych aktora należy zaliczyć te w dramatach prezydenta Czech – Vaclava Havla – „Audiencja” i „Odejście”, gdzie wcielał się w postać stanowiącą alter-ego polityka.

Josef Abrhám nie żyje. Najsłynniejsze filmowe role aktora

Josef Abrhám związany był także ze światem kina i z tzw. czeską nową falą. W ciągu swojej wieloletniej kariery wystąpił m.in. w filmach Miloša Formana („Czarny Piotruś”), Věry Chytilovej („Pułap”) czy w „Krzyku” Jaromila Jireša, który był prezentowany podczas festiwalu filmowego w Cannes.

Jednym z najsłynniejszych występów artysty, nagrodzonym czeskim Lwem był ten w musicalu „Bigbeatowe lato”. Wedle informacji, które można znaleźć w internecie, Abrhám występował także w takich filmach, jak: „Transport do raju", "Wielka podróż", czy "Człowiek przeciw zniszczeniu”.

Polscy widzowie pokochali go za rolę doktora Arnošta Blažeja w znanym, lubianym i cenionym serialu "Szpital na peryferiach", emitowanym w latach 1977-1981. Następnie aktor wcielił się w rolę sierżanta Zajiceka w popularnym filmie „C.K. Dezerterzy” Janusza Majerwskiego z 1986 roku.

Czytaj także:  Twórca znanych filmów podejrzany o gwałt został skazany. Zaatakował co najmniej 8 kobiet

RadioZET.pl/Onet.pl/Blesk/Twitter

Polskie filmy i seriale XXI wieku, które stały się międzynarodowymi hitami [GALERIA]
8 Zobacz galerię
fot. Album Online/East News