Obserwuj w Google News

Oczy zdradzają prawdę o twoim IQ. Nie chodzi jedynie o kolor tęczówki

3 min. czytania
08.07.2024 14:14

Co można powiedzieć o twojej inteligencji na podstawie oczu? Jak się okazuje, bardzo wiele. Poznaj prawdę na własny temat i sprawdź, jak wysokie masz IQ. 

Oczy zdradzają inteligencję człowieka
fot. namastest.net

Psychotest. Oczy zdradzają prawdę o twoim IQ. Nie chodzi jedynie o kolor tęczówki

Naukowcy przeprowadzili badania na temat powiązań pomiędzy określonym kształtem i budową tęczówki oka a osobowością człowieka. Jak się okazuje, oczy rzeczywiście potrafią wiele zdradzić na temat tego, jacy jesteśmy. Eksperci ustalili, że kolor oczu może się wiązać z pewnymi powtarzalnymi własnościami. Dotyczy to zarówno cech charakteru, jak i bystrości umysłu.

  • Oczy niebieskie wskazują na dużą inteligencję, szczerość, ale i sentymentalne nastawienie do życia. Osoby, które je posiadają, mają bystry charakter, jednak gubi je pewien rodzaj marzycielstwa. Przez to stają się kapryśne i nie zawsze mają poczucie humoru.
  • Oczy brązowe mówią o potrzebie niezależności, połączonej z wrodzoną życzliwością wobec innych. Najczęściej mają je ludzie zdroworozsądkowi, ze zmysłem praktycznym, odnoszący sukcesy zawodowe. Zawdzięczają je swojej pracowitości i motywacji, a także dość poważnemu nastawieniu do życia.
  • Oczy piwne należą do żywych i towarzyskich osób, które uwielbiają przygody. Posiadają silnie rozwiniętą wyobraźnię, dziecięcą ciekawość świata i zawsze znajdują w sobie energię do tego, by nauczyć się czegoś nowego. Niestety szybko później o tym zapominają, przez co są uważani za odrobinę roztrzepanych. 
  • Oczy zielone należą do osób skrytych, cierpliwych i odrobinę zagadkowych. Mało kto ma dostęp do wiedzy na ich temat. Wyróżniają się dużą oryginalnością i najczęściej nie mają ochoty nikomu się tłumaczyć ze swoich wyborów. Nie przejmują się żadnymi naciskami ze strony społeczeństwa, rodziny czy przyjaciół. Postępują po swojemu i zazwyczaj mają rację. 

Czy to oznacza, że najbardziej inteligentne są osoby o niebieskich oczach? Według badaczy wcale nie musi tak być. Kolor tęczówki oka wcale nie jest najważniejszym czynnikiem pozwalającym ustalić, jaki mamy poziom IQ. Co jeszcze na to wpływa? To, w jaki sposób poruszamy oczami.

Redakcja poleca

Oczy a inteligencja. Po tym poznasz wysokie IQ

Do tego przełomowego odkrycia doszedł po wielu latach badań Evan Risko, badacz funkcji poznawczych z Ontario (Kanada, USA). Przeprowadził on szereg eksperymentów mających ustalić, z jakiego powodu jedni ludzie szybciej sobie radzą z odczytywaniem wykresów i diagramów, a drudzy potrzebują na to wiele czasu. Zastanawiało go także to, że niektórzy spośród badanych, którzy byli nowicjuszami i nie posiadali żadnego doświadczenia, od razu wiedzieli, gdzie mają skierować swój wzrok. 

Ustalenia naukowca zdradzają, co jest istotą tego, z jakiego powodu przeprowadzamy udane obserwacje i mamy możliwość szybko dostrzec ważne szczegóły. Wysoką inteligencję zdradza to, że... często ruszamy oczami. Jest to nieświadomy odruch każdej osoby, która chce dostrzec jak najwięcej nowych elementów i połączyć je w całość z pozostałymi.

Co ciekawe, ten sam odruch zdradzamy, kiedy staramy się pozyskać więcej istotnych wiadomości podczas snu. U niektórych można wtedy czasem zobaczyć, jak mają na wpół otwarte oczy i zdają się gorączkowo szukać jakiegoś obrazu w swojej wyobraźni. W ten sam sposób zachowują się m.in. szamani, kiedy są w transie i starają się pochwycić informacje płynące z wizji, jakie ukazuje im intuicja.

Źródło: Radio ZET, Psychology Today

Nie przegap