Obserwuj w Google News

Król Karol i książę William muszą wozić makabryczny przedmiot. Może ocalić im życie

3 min. czytania
08.07.2024 14:08

Co król Karol III i książę William muszą zabierać ze sobą w podróż? Są osoby, którym na widok tego przedmiotu zrobiłoby się słabo. Ma jednak ważne znaczenie.

Król Karol III, Książę William
fot. Cover Images/East News

Makabryczny przedmiot w bagażu króla Karola. Dlaczego musi go wozić?

Król Karol, książę William i inni kluczowi członkowie monarchii brytyjskiej muszą podróżować wyposażeni w niecodzienny przedmiot. Wszystko dlatego, że w razie najgorszego, można użyć go, by uratować im życie. To kolejny element wielu zasad, którymi muszą kierować się członkowie rodziny królewskiej.

Quiz: Czyj to uśmiech? Rozpoznaj członków brytyjskiej rodziny królewskiej po ustach

B. Lenoir / Shutterstock.com
1/10 Ten uśmiech należy do

O tym, że życie monarchy wcale nie jest łatwe mówi się od dawna - jasne, nie trzeba chodzić do potocznie postrzeganej pracy, martwić się o rzeczy doczesne, albo narzekać na biedę, ale osoby z rodzin królewskich są ograniczane przez różnego rodzaju zasady, których muszą przestrzegać. Między innymi z tego powodu książę Harry i Meghan Markle zdecydowali się na odstąpienie od pełnienia obowiązków członków rodziny królewskiej.

Ostatnio dużo się mówi o ewentualnej nieoficjalnej podróży króla Karola do USA, w celu odwiedzenia swoich wnuków. Jak podaje portal womanandhome.com, każda wycieczka również wiąże się z szeregiem reguł obowiązujących monarchę i jego najbliższych. Mało osób wie, ale król i następca tronu zawsze muszą mieć w swoim bagażu... zapas własnej krwi. Osoby cierpiące na hemofobię, czyli strach przed krwią, zapewne mdleją na samą myśl tak makabrycznym przedmiocie, ale ma on bardzo uzasadnione zastosowanie.

Według jednego z królewskich korespondentów i byłego sekretarza prasowego królowej Elżbiety II, Dickiego Arbitera, wielu starszych członków rodziny królewskiej ma obowiązek przewozić ze sobą próbkę własnej krwi na wypadek poważnych nieprzewidzianych sytuacji - nagłych chorób, ataków lub wypadków. Krew jest potrzebna w sytuacji, kiedy członek rodziny królewskiej mógłby potrzebować transfuzji. Wówczas nie traci się czasu na poszukiwanie właściwej grupy krwi, co może być kluczowe, jeśli chodzi o ratowanie życia.

Arbiter skomentował to zagadnienie w podcaście magazynu Hello. - Musisz mieć pewność, że jesteś ubezpieczony na każdą ewentualność - powiedział. - Nigdy nie ma pewności, że w miejscu docelowym otrzymasz odpowiednią grupę krwi. Więc bierzesz ją ze sobą - wyjaśnił.

Redakcja poleca

Dziwne zasady podróży króla Karola. Tak dba się o monarchę

To jednak nie wszystkie obostrzenia dotyczące podróży i bezpieczeństwa członków brytyjskiej rodziny królewskiej. Jak podaje Mirror, jedna z popularniejszych zasad mówi, że następcy królewskiego tronu muszą latać oddzielnie, co oznacza, że książę William i król Karol zazwyczaj nigdy nie będą przebywać w tym samym samolocie. Gdy syn Williama George skończy 12 lat, ta zasada będzie obowiązywać także jego.

Podczas królewskich wyjazdów zakazane jest spożywanie skorupiaków, aby uniknąć ewentualnego zatrucia pokarmowego, co pokrzyżowałoby harmonogram wizyty. Natomiast aby uchronić monarchę przed otruciem, na dużych bankietach asystent wybiera losowo jeden talerz dla osoby ukoronowanej. Komentatorka royalsów Emily Andrews wyjaśniła, jak wygląda procedura. - Kiedy danie jest już na talerzach, paź wybiera losowo jeden z nich -  ten który ma zostać podany Jego Królewskiej Mości. Gdyby ktoś chciał otruć monarchę, musiałby otruć wszystkich! - zdradziła. Jak widać, nawet najprostsze aspekty życia króla wiążą się z różnego rodzaju zasadami.

Źródło: Radio ZET/womanandhome.com/Mirror

Zobacz także