Obserwuj w Google News

W TVP stroją sobie żarty z TVN-u. „To co zrobił funkcjonariusz z Wiertniczej...”

2 min. czytania
09.11.2023 08:07
Zareaguj Reakcja

TVP znów w kpiącym i prześmiewczym tonie odniosło się do słów, które padły na antenie TVN-u. W programie „Jak oni kłamią” przeanalizowano wypowiedź Andrzeja Morozowskiego, znanego z „Tak jest”.

W TVP Info kpią z TVN24. Mówią o "funkcjonariuszu z Wiertniczej"
fot. www.tvp.info

W lipcu bieżącego roku TVP zaprezentowało publiczności swój nowy format – „Jak oni kłamią”. Polega on na tym, że pracownicy z Woronicza biorą pod lupę słowa swoich kolegów po fachu z drugiej strony barykady – z TVN-u. Oprawa graficzna programu z jego logo na czele do złudzenia przypominają oprawę graficzną i logo „Faktów”, co, rzecz jasna, nie jest przypadkiem.

Zobacz też:  Dziennikarz TVP Info zawieszony. „Ostatecznie wypadł z grafiku”

Andrzej Morozowski o konstytucji. Przesadził?

Andrzej Morozowski w rozmowie z Justyną Dobrosz-Oracz powiedział, że PiS "nie łamał dosłownie konstytucyjnych zapisów", ale je "obchodził, naciągał, znajdował lukę, rozciągał". Słowa te nie zostały odebrane najlepiej, dlatego gospodarz „Tak jest” odczytał oświadczenie, którego celem było wyjaśnienie tego "niefortunnego skrótu myślowego".

- Konstytucja była przez PiS łamana, o czym w ostatnich ośmiu latach wielokrotnie w tym studiu rozmawiałem z prawnikami, sędziami, konstytucjonalistami. I mam nadzieję, że te słowa będą równie chętnie cytowane przez media rządowe, jak te poprzednie, wyjęte z kontekstu – powiedział na wizji Andrzej Morozowski.

I faktycznie, słowa te nie przeszły bez echa. Obiły się nawet w TVP. Szerzej starał się pochylić nad nimi Michał Rykowski, który w środę poprowadził najnowsze wydanie „Jak oni kłamią”.

Redakcja poleca

W TVP śmieją się z Andrzeja Morozowskiego na wizji

Pracownik TVP na wstępie zaznaczył, że to, co powiedział Morozowski, będzie cytowane i to w nie najlepszym kontekście. - Oczywiście, że słowa te będą cytowane jako złowrogi przykład instrumentalnego gospodarowania prawdą. To, co zrobił funkcjonariusz z Wiertniczej, przypomina samokrytykę, czyli partyjny rytuał z czasów słusznie minionych – usłyszeli w środę widzowie TVP Info.

Następnie odczytano definicję samokrytyki i stwierdzono, że to, co zrobił Morozowski, przypomina opisane zachowanie. - No cóż. Z PRL człowiek wyjdzie, ale PRL z człowieka już nie bardzo. Zresztą Andrzej Morozowski nie kryje swoich sympatii do Polski Ludowej – powiedział Rykowski, przywołując zaraz wypowiedź dziennikarza z 2021 roku, w której to stwierdził, że gdyby po wojnie do władzy doszła prawica, to nie byłoby "takiej walki z analfabetyzmem".

- Sprostujmy kłamstwo na temat analfabetyzmu. To nie komuniści rozpoczęli walkę z analfabetyzmem, a Józef Piłsudski – skwitował pracownik TVP.

Źródło: Radio ZET/TVP INFO

Nie przegap
Jakie wykształcenie mają gwiazdy TVP? Oto, co studiowali Holecka czy Norbi
15 Zobacz galerię
fot. Mateusz Jagielski/East News