Obserwuj w Google News

Telewizja Polska złamała prawo? Masa skarg na „Wiadomości” i TVP Info

2 min. czytania
07.06.2023 11:26
Zareaguj Reakcja

TVP znów ma problemy. Łącznie 15 skarg dotarło do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Poszło o sposób, w jaki Telewizja Polska relacjonowała marsz opozycji, odbywający się 4 czerwca. Wpłynął też wniosek o ukaranie TVP.

TVP Wiadomości
fot. screen TVP VOD Wiadomości wyd. z dn. 4.06.2023

4 czerwca w Warszawie odbył się wielki marsz opozycji, a o mobilizację przez wiele tygodni wzywał Donald Tusk – ulicami maszerowało nawet pół miliona osób. Data była wymowna, ponieważ była to rocznica pierwszych wolnych wyborów. Uczestnicy nie zostawili na prawicy suchej nitki – w tłumie przeważały transparenty krytykujące działalność PiS. Ludzie mieli dość drożyzny, kłamstw i samego Jarosława Kaczyńskiego. TVP Info zdecydowała się nie pokazywać marszu, z kolei w „Wiadomościach” TVP zryw był przedstawiony w negatywnym świetle.

Zobacz także:  Zmiany w "Wiadomościach" TVP. Nawet Danuta Holecka nie jest zadowolona. Odejdzie?

Masa skarg na TVP. Co na to KRRiT?

Wirtualnemedia.pl donoszą, że 6 skarg złożono na „Wiadomości” i TVP Info, 3 tylko na „Wiadomości”, a 6 wyłącznie na TVP Info – to efekt tego, w jaki sposób Telewizja Publiczna relacjonowała czerwcowy marsz. W skargach wymieniana jest nierzetelność i brak obiektywizmu, co godzi w ustawę o radiofonii i telewizji.

Jedną ze skarg złożyła część rady programowej TVP. Joanna Scheuring-Wielgus, Janusz Daszczyński, Krzysztof Luft, Iwona Śledzińska-Katarasińska i Artur Andrysiak mają za złe Telewizji Polskiej, że w „Wiadomościach” i w TVP Info nie pokazano rzetelnie wydarzeń, które miały miejsce w Warszawie. Nadawca ma też obowiązek zachowania bezstronności.

W TVP pokazano treści „dyskryminujące ze względu na przekonania, poglądy polityczne i wszelkie inne poglądy” - jeden z tematów reportaży w „Wiadomościach” nosił tytuł „Z nienawiścią na sztandarach”. Zawnioskowano również o ukaranie Telewizji Polskiej.

Redakcja poleca

Skargę złożyła też publicystka „Gazety Wyborczej” Agnieszka Kublik. Wskazywała, że TVP nie pokazała rzetelnie wydarzeń w stolicy: nie poinformowano, kto protestował i w jakim celu, zabrakło kadrów przedstawiających skalę wydarzenia, nie wspominając o wzmiance przemówienia Donalda Tuska.

Rzeczniczka KRRiT, Teresa Brykczyńska, zapowiedziała, że regulator wystąpi do TVP o wyjaśnienia oraz o materiały. Publiczny nadawca zostanie srogo ukarany?

RadioZET.pl/Wirtualnemedia.pl

Pasek TVP
10 Zobacz galerię
fot. TVP/Wiadomości/screen