Obserwuj w Google News

Roger Whittaker nie żyje. Znany muzyk przeszedł ciężką chorobę

3 min. czytania
21.09.2023 10:17
Zareaguj Reakcja

Zmarł Roger Whittaker - brytyjski muzyk i twórca piosenek, znany między innymi z hitu "The Last Farewell". Miał 87 lat. Co było przyczyną jego śmierci?

Roger Whittaker
fot. AF Archive/Mary Evans Picture Library/East News

13 września 2023 roku odszedł Roger Whittaker. Był brytyjskim muzykiem znanym z popowego hitu "The Last Farewell". Zmarł w wieku 87 lat.

Roger Whittaker nie żyje

Jak podaje Deadline, o śmierci artysty poinformowano za pośrednictwem jego oficjalnej strony internetowej. Według oświadczenia Whittaker "zmarł w spokoju w otoczeniu przyjaciół i rodziny". Odszedł w Tuluzie we Francji, gdzie przeprowadził się w 2012 roku. Nie poddano przyczyn śmierci. Poinformowano jedynie, że muzyk od dłuższego czasu chorował.

Roger Whittaker urodził się 22 marca 1936 roku Nairobi - kenijskiej stolicy, która wówczas była kolonią Wielkiej Brytanii. Od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie muzyką. Jako dziecko sięgnął po gitarę. Uczęszczając do Prince of Wales School zapisał się do chóru katedralnego. Po skończeniu szkoły średniej odbył służbę wojskową. Początkowo chciał być lekarzem i zaczął studia na University of Cape Town w RPA. Po kilkunastu miesiącach porzucił kierunek i podjął pracę w wydziale oświaty służby cywilnej na stanowisku nauczyciela. Z powodu pracy w 1959 roku przeprowadził się do Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczął studia na University College of North Wales.

Redakcja poleca

Roger Whittaker nie żyje: najważniejsze osiągnięcia

W czasie studiów Whittaker zaczął nagrywać muzykę. Swoje nagrania zamieszczał w gazecie akademickiej. Wkrótce zaproponowano mu kontrakt z Fontana Records, gdzie w 1962 roku wydał swój pierwszy oficjalny singiel -  "The Charge of the Light Brigade". Zaczął grać koncerty, ale przełomem w jego karierze był występ w programie telewizyjnym "This and That".

W 1966 roku Whittaker przeniósł się do EMI. Piosenka "Durham Town (The Leavin')" trafiła do Top 20 singli w Wielkiej Brytanii. Współpracując z amerykańską wytwórnią RCA Victor, w 1970 roku wypuścił utwór "New World in the Morning", który z kolei znalazł się na liście Top 20 singli magazynu Billboard i był zapowiedzią jego pierwszej płyty o tym samym tytule. W tym samym roku napisał piosenkę "No Blade of Grass" do filmu "Ni źdźbła trawy".

Oglądaj

W 1975 roku ukazał się album "The Magical World of Roger Whittaker", na którym znalazła się najbardziej rozpoznawalna piosenka Whittakera - "The Last Farewell", która jako singiel sprzedała się w 11 milionach kopii na całym świecie. Podczas swojej kariery nagrał jeszcze dwie płyty - "The Roger Whittaker Christmas Album" z 1978 oraz "A musical Safari - My Land is Kenya Album" z 1984 roku. W latach 70. i 80. stał się niezwykle popularny w Niemczech i wykonywał nawet utwory w języku niemieckim, mimo iż nim nie władał. Jego największym niemieckojęzycznym hitem była piosenka "Du Warst Mein Schönster Traum". 

W 2006 roku ogłosił, że kończy karierę. W kolejnym roku odbył ostatnią trasę po Niemczech. Mimo to okazyjnie jeszcze koncertował do roku 2014.

W 1989 roku życiem Whittakera wstrząsnęła tragedia. Grupa bandytów napadła rodziców muzyka, którzy pozostali w Kenii. Ojciec został zamordowany, a matkę torturowano przez 8 godzin. Atak zaczął się od próby rabunku. Sprawców nigdy nie złapano. Matka po zdarzeniu w obawie o swoje bezpieczeństwo przeniosła się do Anglii, gdzie zmarła kilka lat później.

W 1964 roku Whittaker poślubił Natalie O'Brien. Doczekali się dwóch synów - Guya (basisty zespołu Fink) i Alexandra oraz trzech córek - Emily, Lauren, Jessica (która została prezenterką VH1). W 1986 roku wydał autobiografię "So Far, So Good" napisaną wspólnie z żoną, która przez lata była jego menadżerką.

Nie przegap
Kurt Cobain
8 Zobacz galerię
fot. East News