Obserwuj w Google News

Skandal w holenderskim "The Voice". Coraz więcej zgłoszeń z powodu przestępstw seksualnych

2 min. czytania
26.01.2022 10:07
Zareaguj Reakcja

Skandal w "The Voice" w Holandii przybiera na sile. Linia telefoniczna dedykowana ofiarom przemocy seksualnej odnotowała rekordowe liczby zgłoszeń.

Studio "The Voice of Holland"
fot. HOLLANDSE HOOGTE/East News

"The Voice" to jeden z najpopularniejszych na świecie programów typu talent show. Format zadebiutował w Holandii na kanale stacji RTL4 w 2010 roku, a potem rozlał się na inne części świata - w tym Polskę. Dziś holenderska edycja show jest zawieszona ze względu na poważne zarzuty wobec pracowników programu.

Skandal w holenderskim "The Voice". Rośnie liczba zgłoszeń nadużyć seksualnych

Zarzuty molestowania seksualnego oraz nadużycia swojej pozycji w programie postawiono aż trzem pracującym w holenderskim "The Voice" mężczyznom. Chodzi o muzyka Jeroena Rietbergena, który przyznał się do winy i dobrowolnie odszedł z programu, rapera o pseudonimie Ali B - jednego z jurorów, który kategorycznie zaprzeczył zarzucanym mu czynom oraz piosenkarza Marco Borsato.

Redakcja poleca

Jak donosi gazeta "De Volkskrant" cytowana przez portal Interia, po ujawnieniu nadużyć w holenderskim show "liczba zgłoszeń przypadków wykorzystywania seksualnego wzrosła lawinowo".

Afera w "The Voice" spowodowała lawinę zgłoszeń nadużyć seksualnych?

Kobiety, które opowiedziały o doświadczeniach w "The Voice of Holland" najwyraźniej dodały odwagi innym osobom wykorzystywanym seksualnie, które również zdecydowały się opowiedzieć o doznanych krzywdach. Centrum Przemocy Seksualnej zarejestrowało ostatnio aż trzy razy więcej czatów i dwa razy więcej zgłoszeń telefonicznych niż rok temu w tym samym okresie.

Jedną z osób, które publicznie opisały swoje przeżycia, była piosenkarka Aafke Romeijn. Artystka napisała na Instagramie mocne słowa:

Przez kulturę seksu, narkotyków i rock'n'rolla przyjęło się, że pewna doza złego zachowania i ekscesów jest częścią procesu wybicia się. Nadszedł jednak czas, aby branża zastanowiła się nad tą kulturą.

Po tym jak Tim Hofman poruszył temat nadużyć w holenderskich programach "The Voice" w swoim programie RTL zdecydowała się zawiesić emisję wszystkich trzech formatów. Z holenderskich telewizorów zniknął "The Voice of Holland", "The Voice Kids" oraz "The Voice Senior".