Obserwuj w Google News

Ukraina pobiła kilka rekordów Eurowizji. Czego dokonała Kalush Orchestra?

2 min. czytania
18.05.2022 11:06

Ukraina wygrała Eurowizję 2022 w spektakularnym stylu, pokonując Wielką Brytanie aż o 165 punkty. Okazuje się, że dzięki zwycięstwu Kalush Orchestra kraj pobił także kilka rekordów konkursu. Czego dokonała Ukraina?

Kalush Orchestra Ukraina Eurowizja 2022
fot. mat. prasowe / eurovision.tv / EBU / Sarah Louise Bennett

Eurowizja 2022 za nami. Tegoroczny konkurs wygrał zespół Kalush Orchestra z Ukrainy, który zachwycił widzów i jurorów piosenką "Stefania". Wyniki finału wywołały ogromne poruszenie – polscy widzowie byli zszokowani m.in. brakiem punktów dla Krystiana Ochmana od ukraińskiego jury. Decyzja jurorów zaskoczyła także podobno samych Ukraińców, którzy rozpętali burzę w internecie.

Zwycięstwo Kalush Orchestra na Eurowizji 2022 było na tyle spektakularne, że Ukrainie udało się pobić kilka istotnych eurowizyjnych rekordów. Jakich?

Redakcja poleca

Ukraina podbiła kilka rekordów Eurowizji. Czego dokonała Kalush Orchestra?

Zespół Kalush Orchestra wygrał Eurowizję 2022 z 631 punktami na koncie, co jest drugim wynikiem w historii – więcej otrzymał tylko Salvador Sobral w 2017 roku, który zakończył finał z 758 punktami.

Ukraina pobiła jednak rekord punktów zdobytych w głosowaniu widzów – kraj otrzymał ich aż 439. Jak podaje portal Eurowizja.org, jest to zdecydowanie najwyższy wynik w dziejach konkursu. Co więcej, było to ponad 93 proc. możliwych do otrzymania głosów.

Kalush Orchestra otrzymali głosy od widzów ze wszystkich możliwych państw. Zostali nagrodzeni także najwyższą notą od telewidzów z 28 krajów na 39 możliwych. 12 punktów przyznali im również jurorzy z 5 państw, co oznacza, że łącznie Ukraina otrzymała aż 33 "dwunastki" – to kolejny rekord Eurowizji.

Ukraina wygrała Eurowizję już trzy razy i tym samym jest najbardziej utytułowanym krajem w XXI wieku. Warto dodać, że "Stefania" to pierwszy utwór w całości w języku ukraińskim, który wygrał konkurs. To również pierwsza piosenka hip-hopowa nagrodzona na Eurowizji.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/eurowizja.org