Obserwuj w Google News

Ukraińska Kalush Orchestra publikuje brutalny klip do utworu "Stefania". "Bolesny do oglądania"

2 min. czytania
16.05.2022 09:46
Zareaguj Reakcja

Kalush Orchestra wygrała Eurowizję 2022. Muzycy po konkursie zrealizowali mocny teledysk do swojej piosenki "Stefania". Pokazali w nim piekło wojny. 

Kalush Orchestra
fot. MARCO BERTORELLO/AFP/East News

Eurowizja 2022 za nami. Ukraina wygrała konkurs w Turynie. Zwycięzcą został zespół Kalush Orchestra, który zgrabnie połączył muzykę hip-hopową z regionalnymi dźwiękami. Krystian Ochman zajął w rywalizacji 12. miejsce.

Eurowizja 2022. Kalush Orchestra wygrała konkurs

Ukraińscy artyści zaprezentowali podczas konkursu utwór "Stefania". Przez długi czas muzycy byli głównymi faworytami do zwycięstwa w Eurowizji, dzięki swojej poruszającej kompozycji.

Redakcja poleca

"Stefania" to utwór, który miał na celu złożyć hołd matce Oleha Psiuka. Podmiot liryczny opowiada w piosence o dobrych wspomnieniach związanych z jego ukochaną mamą. Kompozycja wkrótce stała się hymnem śpiewanym przez ukraińskich żołnierzy na froncie.

Zobacz: QUIZ: 10 słynnych przebojów z Eurowizji. Jak dobrze je znasz? 

Kalush Orchestra z klipem do "Stefania": "Bolesny do oglądania"

Po zwycięstwie w Eurowizji, reprezentanci Ukrainy postanowili wydać klip do utworu, który pokochał cały świat. Wideo zawiera obrazy z wojny w Ukrainie. Muzycy ostrzegli na swoim Instagramie, że w klipie zobaczymy tragedię Buczy, Irpienia, Gostomela czy Borodianki, gdzie przez atak Putina ucierpiało najwięcej niewinnych osób.

Jak zaznacza Kalush Orchestra:

To klip dla ludzi o mocnych nerwach, oglądanie go jest bolesne.

Oglądaj

W opisie klipu czytamy:

Kiedyś zadedykowałem tę piosenkę mojej mamie, ale gdy wybuchła wojna, utwór nabrał nowego znaczenia. Nie ma w nim słowa o wojnie, ale wiele osób zaczęło odbierać "matkę" jako naszą ojczyznę - Ukrainę. Co więcej, nasi rodacy nazwali ten utwór hymnem wojny. Więc jeśli "Stefania" jest dzisiaj hymnem tej wojny, chciałbym, żeby stała się hymnem naszego zwycięstwa.