Obserwuj w Google News

Spotkanie z Kulturą Podkarpacia przy Krakowskim Przedmieściu.

Materiały promocyjne
2 min. czytania
18.07.2024 09:00

Region Podkarpacia, czyli obszar województwa podkarpackiego (dawna Małopolska Wschodnia) to teren o zróżnicowanym dziedzictwie kulturowym, bogatym w tradycje i zwyczaje oraz unikalne formy sztuki, zamieszkujących tu od wieków obok siebie grup etnograficznych i mniejszości etnicznych. Już 27 lipca mieszkańcy Warszawy będą mieli okazję przenieść się do tego malowniczego zakątka Polski, nie wyruszając ze Stolicy. W tym dniu, przy Krakowskim Przedmieściu 66 odbędzie się wyjątkowe spotkanie z kulturą Podkarpacia, które zgromadzi artystów ludowych, twórców rękodzieła, koła gospodyń wiejskich oraz wytwórców regionalnych produktów.

Spotkanie z Kulturą Podkarpacia przy Krakowskim Przedmieściu.
fot. Mikołaj Radziewicz

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaplanował szereg aktywności, które pozwolą nam zanurzyć się w folklorze Podkarpacia, poznać jego tradycje i doświadczyć wielokulturowej atmosfery, która od wieków kształtuje ten zróżnicowany zarówno pod względem krajobrazowym, jak i kulturowym obszar. Region ten jest do dzisiaj zamieszkiwany przez różne grupy etnograficzne: Lasowiaków, Rzeszowiaków, Bojków, Dolinian, Pogórzan oraz mniejszości etniczne, jak Łemkowie i Bojkowie, nieprzerwanie kultywujących swoje dziedzictwo, języki oraz zwyczaje, które przejęli od swoich przodków, a które stanowią o wyjątkowości każdej ze społeczności.

Krywulki.

Podkarpacie słynie z bogatych tradycji rękodzielniczych. Krywulki to strojne naszyjniki, noszone kiedyś od święta przez ludność łemkowską, dzisiaj są symbolem artystycznej precyzji. Różnokolorowe szklane koraliki nawlekane na nitki o charakterystycznych dla regionu wzorach to umiejętność przekazywana z pokolenia na pokolenie. Podczas wydarzenia będzie można kupić te unikatowe wyroby, nie zabraknie też tradycyjnych drewnianych zabawek i ludowej ceramiki, z której także słynie Podkarpacie.

Warsztaty angażujące zmysły.

W ciągu dnia będzie można wziąć udział w zajęciach łączących tradycyjne techniki rzemieślnicze z nowoczesnym podejściem do edukacji poprzez doświadczenia zmysłowe.

Wiór osikowy, naturalny materiał pozyskiwany z drewna osiki, jest ceniony za swoją lekkość, elastyczność i ekologiczność. Warsztaty techniki z wiórów osikowych pozwolą uczestnikom w pełni doświadczyć tego materiału i stworzyć różnorodne plecione, skręcane i modelowane przedmioty. Odbędą się także warsztaty drzeworytnicze pod okiem utalentowanego artysty Józefa Lewkowicza, który podjął się na ziemi lubaczowskiej reaktywowania tzw. drzeworytu płazowskiego.

Folklor na scenie i potańcówka.

Od początku wszystkim odwiedzającym wydarzenie towarzyszyć będą muzyka i taniec, które w kulturze Podkarpacia, tak jak i wszystkich regionach, odgrywają kluczową rolę w podtrzymaniu i przekazywaniu tradycji muzycznych. Najważniejsze elementy tańców grup z regionu Podkarpacia to żywiołowe rytmy, złożone figury taneczne oraz oczywiście barwne stroje. Usłyszymy pieśni opowiadające historie o dawnym życiu na wsi, o pracy, zwyczajach, miłości, będące żywym unaocznieniem dawnych czasów. Od godz. 20:00 do 23:00 odbędzie się potańcówka, podczas której przygrywać będą: Zespół Pieśni i Tańca Wiercany, Ludowa Kapela Młodzieżowa z Albigowej oraz Kapela Ludowa Rymanowianie.

Rafał Karpiński
fot. Rafał Karpiński

Smaki Podkarpacia.

Wydarzenie „Kultura Podkarpacia” to także uczta dla podniebienia. Odwiedzających witać będą stoiska z tradycyjnymi potrawami regionalnymi. Koła gospodyń wiejskich zaprezentują specjały takie jak: sztandarowe danie - proziaki z masłem czosnkowym, zalewajkę, żurek podkarpacki, bigos po bobrowsku, pierogi ze śliwką, kaszak i wiele innych przysmaków.

Zachęcamy, by odwiedzić ten ciekawy region, zachwycający pięknymi krajobrazami, architekturą, bogatą historią i kulturą. Dnia 27 lipca zapraszamy do poznania, posmakowania i podziwiania kultury Podkarpacia w Warszawie. Przygotujmy się na dzień pełen kolorów, dźwięków i smaków, który z pewnością zostanie na długo w pamięci. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

https://nikidw.edu.pl/kultura-podkarpacia-na-krakowskim-przedmiesciu-w-warszawie/