Obserwuj w Google News

Czas na Maltę, czyli spotkanie z wiedźmami, noblistami, plażowiczkami i tancerkami

Materiały promocyjne
5 min. czytania
27.08.2024 09:00

Malta Festival 2024 zbliża się wielkimi krokami. Jak co roku do Poznania przyjadą gwiazdy muzyki, literatury, teatru, sztuk wizualnych oraz aktywistki i aktywiści. A wśród nich zjawiskowa Anohni, przejmujący noblista Orhan Pamuk czy laureat Oscara, aktor, reżyser Tim Robbins. Festiwal odbędzie między 7 i 15 września w Poznaniu. 

Czas na Maltę, czyli spotkanie z wiedźmami, noblistami, plażowiczkami i tancerkami
fot. Materiały partnera

Ona już jest gwiazdą, on też będzie 

Tegoroczny program muzyczny zapowiada się równie różnorodnie, co fascynująco. Po prawie dwudziestu latach do Poznania wraca zjawiskowa Anohni ze swoją grupą The Johnsons. Z muzyką, która trafia do wszystkich wrażliwców tego świata, a i wzrusza twardzieli Anohni w swojej artystycznej podróży sięgała po alternatywny, kameralny pop czy subtelna i delikatną elektronikę. W pewnym momencie zamilkła na dłuższą chwilę, by powrócić w zeszłym roku z niezwykłą, czerpiącą z soulu płytą. „My Back Was a Bridge for You to Cross” namieszała w sercach fanów i zawróciła w głowach krytyków, od hipsterskiego Pitchforka, po opiniotwórczy The Atlantic. Dziennikarz tego drugiego tytułu, Spencer Kornhaber nazwał Anohni jedną z najbardziej bezkompromisowych artystek XXI wieku. 

A, że soul niejedno ma imię, udowodni kolejny bohater Malty, czyli amerykański wokalista Jalen Ngonda. Na scenę muzyczną Amerykanin wbił się z impetem. Jego zeszłoroczny debiut „Come Around And Love Me ” doczekał się wielu laurek, a wśród fanów są m.in. Snoop Dogg czy Elton John, który jasno stwierdził, że Ngondę czeka gwiazdorska przyszłość. Przewidywania Eltona sprawdzają się w czasie rzeczywistym, amerykańskie i brytyjskie koncerty Jalena wyprzedały się na pniu. 

Oglądaj

Austriacki swing i polski folk

Wśród innych artystów zagranicznych, którzy przyjadą do Poznania są Kerala Dust i Hollow Coves. Ci pierwsi pochodzą z jednego z najbardziej muzycznych miast na świecie, czyli Londynu, a ich brzmienie to wybuchowe zderzenie psychodelii, bluesa, techno.  Hollow Coves z kolei to indie folkowcy z antypodów. Na Malcie pojawi się też doskonale znany polskiej publiczności, austriacki didżej, producent, muzyk mistrz elektroniki, swingu, popu, Marcus Füreder, znany jako Parov Stelar.  I tu świetna wiadomość dla fanów artysty, koncert jest nie tylko darmowy, ale też odbędzie się w malowniczych okolicznościach jeziora Maltańskiego. 

W końcu nie zabraknie rzecz jasna polskich artystów. L.U.C & Rebel Babel Orchestra z gościnnym udziałem Kwiatu Jabłoni i Kayah zaprezentują specjalną wersję muzyki do filmu „Chłopi”. W opartym na noblowskiej powieści Władysława Reymonta filmie muzyka odgrywa arcyważną rolę. L.U.C & Rebel Babel Orchestra sięgnęli po tradycyjne i nowoczesne instrumentarium (od fideli płockiej po samplery), by wyczarować feerię dźwięków ludowych w duchu, ale podszytych nowoczesnością. 

Elizabeth Costello_7_Magda Hueckel
fot. Materiały partnera

Jak łączyć tradycję literacką Wschodu i Zachodu

Skoro wspomnieliśmy naszego noblistę, sprzed wieku, to warto przypomnieć, że jednym z gości Malta Festiwalu będzie noblista, jak najbardziej współczesny. Michał Nogaś prowadzi rozmowę z Orhanem Pamukiem, tureckim pisarzem, laureatem literackiej Nagrody Nobla za rok 2006, cenionego za talent do łączenia elementów realizmu z bogactwem tradycji literackiej Wschodu i Zachodu. 

Najbardziej znanym dziełem Pamuka jest „Nazywam się Czerwień”, opowieść o miłości, sztuce i polityce osadzona w XVI-wiecznym Imperium Osmańskim. Na jej podstawie powstała opera „Ja, Şeküre”, którą będzie można obejrzeć w ramach festiwalu. Jej twórcą jest polski kompozytor Aleksander Nowak. Jego „Ja, Şeküre” w założeniu jest nie tyle adaptacją powieści Pamuka, ile autonomicznym dziełem, które podejmuje refleksję nad uniwersalnymi tematami, takimi jak tożsamość, miłość, wolność i rola kobiet w społeczeństwie.

Dziś wszystko stoi na głowie 

Pamuk to niejedyny wyróżniony prestiżową nagrodą bohater tegorocznej Malty. Po raz pierwszy do Polski przyjedzie laureat Oscara, znany z doskonałych ról w takich filmach, jak „Skazani na Shawshank” czy „Rzeka tajemnic” Tim Robbins. Amerykanin przywiezie ze sobą łączący klasyczny grecki teatr i hałaśliwy wodewil spektakl “Do góry nogami”. Robbins nie tylko jest autorem scenariusza i reżyserem przedstawienia, ale skomponował też muzykę. - Dziś wszystko stoi na głowie. Nic już nie ma sensu. Każdy z nas doświadczył uczucia, kiedy wydawało mu się, że świat jest do góry nogami - tak Robbins tłumaczył tytuł swojej sztuki w rozmowie z kalifornijskim radiem KCRW. 

Bardzo ciekawie zapowiada się również opera klimatyczna „Sun&Sea” stworzona przez Linę Lapelyte, Vaivę Grainyte i Rugile Barzdziukaite. Światowa premiera odbyła się na 58. Wystawie Sztuki – Biennale w Wenecji i została nagrodzona Złotym Lwem dla litewskiego pawilonu. Później niesiona sukcesem ruszyła w świat podbijając sceny Nowego Jorku, Paryża, Lizbony, Londynu czy  Singapuru. Teraz dotrze do Poznania. Widzowie, będą mogli wsłuchać się w mozaikę opowieści, monologów wewnętrznych, snów i przemyśleń, śpiewanych solo i w chórze przez plażowiczki i plażowiczów.

Bywalcy Malty ucieszą się zapewne z powrotu Anne Teresy De Keersmaeker i Radouana Mrizigi, którzy tym razem przyjeżdżają, by zaprezentować spektakl „Il Cimento dell’Armonia e dell’Inventione” (pol. „Spór między harmonią a wyobraźnią”) zainspirowany „Czterema porami roku” Vivaldiego. Podobnie jak  „Sun&Sea”, tak i Spór między harmonią a wyobraźnią” jest pięknie opakowanym pytaniem o zmiany klimatyczne, o relację człowieka z naturą. 

Siedem wykładów i pięć bajek z morałem i kilka spektakli 

Wspomniany wcześniej „Ja, Şeküre” to nie jedyne polskie przedstawienie, które będzie można zobaczyć podczas Malty. W programie jest też m.in. najnowszy spektakl Krzysztofa Warlikowskiego, zrealizowany w Nowym Teatrze, który wraca do Polski po europejskim tournée. „Elizabeth Costello. Siedem wykładów i pięć bajek z morałem” to spektakl oparty na dziełach J.M. Coetzeego, południowoafrykańskiego i australijskiego pisarza, dwukrotnego laureata nagrody Bookera. Według Coetzeego, Costello jest jego alter ego, wdziera się nie tylko do jego wyobraźni i pisarskich planów, ale także zabiera głos – jego głos – w kwestiach filozoficznych, ekologicznych, społecznych i egzystencjalnych, przemawia i apeluje do sumień w sprawie losu zwierząt, nierówności społecznych i wykluczenia osób starszych czy kalekich. 

W programie są też wydarzenia, w których główną rolę odgrywa taniec. „Mój pierwszy rave” Agnieszki Jakimiak i Mateusza Atmana zainspirowana jest falą acid techno, drum’n’basu, jungle i punka, które na przełomie lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych przelała się przez Łódź. Z „Dotyk za Dotyk. Dansing.” to zgodnie z tytułem potańcówka w teatralnej przestrzeni, międzypokoleniowa zabawa w refleksach dyskotekowej kuli. 

thumbnail_Parov Stelar 02 _ (c) Tanja Schalling (1)
fot. Materiały partnera

Wielkie domino i wielka sztaluga na ulicach Poznania

Niektóre z wydarzeń Malty rozgrywać się będą w plenerze, na ulicach Poznania. W centrum miasta obejrzeć będzie można m.in. „Dominoes”, czyli kilkukilometrową, ruchomą rzeźbę, instalację z elementami performatywnymi, złożoną z tysięcy ogromnych kostek domina przecinających ulice, parki, szkoły, centra handlowe, dziedzińce. Również w centrum miasta, na Placu Wolności zobaczyć będzie można plastyczno-muzyczny spektakl „Żółw Gauguina” przygotowany przez francuską trupę Compagnie Lucamoros. Na placu stanie gigantyczna sztaluga, która będzie jednocześnie sceną, na której, według słów scenarzysty i reżysera Luca Amorosa, powstaną obrazy, inspirowane początkową fascynacją cieniami, z ich fantastyczną mocą sugestywną; to praca o transparentności, jednoczesnej obecności i nieobecności.

Utalentowane, odważne, autentyczne, kobiety, czyli wiedźmy na Malcie

„Sprzeciwiając się dyskryminacjom i nierównościom dotykającym płeć żeńską na całym świecie, wspólnie z Kulczyk Foundation, inaugurujemy program o niezwykłych, odważnych i mądrych kobietach, napędzających zmianę społeczną. Kobietach, które inspirują dziewczyny z całego świata do rozwoju i zdobywania wiedzy. Maltańskie wiedźmy reprezentują różne dziedziny życia, ale łączy je jedno - wiedza. Utalentowane, odważne, a przy tym autentyczne. Jedne z wielu.” mówi mecenaska festiwalu, Dominika Kulczyk. W wiedźmowym programie znają się m.in. występ, prowadzonego przez Ewę Łowżył, Chóru Czarownic, pokaz dwóch  odcinków serialu „Soul Sisters. Przebudzenie”, warsztaty oraz wystawa „Odplatanie” Krystyny Piotrowskiej.

Malta Festival. 7-15 września, Poznań. Szczegółowy program oraz ceny biletów na malta-festival.pl