Obserwuj w Google News

Eurowizja 2023 w Ukrainie? Minister kultury zapowiada: "Na 100 proc. będzie u nas"

2 min. czytania
20.05.2022 11:55

Eurowizja 2023 odbędzie się w Ukrainie? W związku ze zwycięstwem Kalush Orchestra kraj otrzymał prawo organizacji przyszłorocznego konkursu. Na terenie Ukrainy trwa jednak wojna, więc wiele osób zastanawia się, czy będzie to możliwe. Sprawę skomentował Aleksandr Tkachenko Minister Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy zapewnia, że Eurowizja 2023 odbędzie się w Ukrainie.

Kalush Orchestra Ukraina Eurowizja 2022
fot. MARCO BERTORELLO/AFP/East News

Eurowizja 2023 w Ukrainie? Zwycięstwo Kalush Orchestra sprawiło, że konkurs już po raz trzeci może odbyć się u naszych wschodnich sąsiadów, którzy organizowali imprezę w Kijowie w 2005 i 2017 roku.

W związku z trwającą wojną w Ukrainie pojawiły się głosy, że organizacja Eurowizji na terenie państwa nie będzie możliwa, a gospodarzem konkursu zostanie inny kraj. Aleksandr Tkachenko Minister Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy, zdecydował się skomentować spekulacje. Według niego Eurowizja 2023 odbędzie się w Ukrainie.

Redakcja poleca

Eurowizja 2023 odbędzie się w Ukrainie? Minister kultury: "Na 100 proc. będzie u nas"

Po zwycięstwie Ukrainy na Eurowizji 2022 kwestia organizacji przyszłorocznego konkursu to jeden z najgorętszych tematów w świecie eurowizyjnym. Tuż po wygranej Kalush Orchestra prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że jego kraj spróbuje zorganizować przyszłoroczną edycję Konkursu Piosenki Eurowizji w Mariupolu.

Teraz w głos w sprawie zabrał Aleksandr Tkachenko. Minister Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy jest pewien, że Ukraina zorganizuje Eurowizję 2023.

W najbliższym czasie ma zostać wybrane miasto, które zostanie gospodarzem konkursu. Konkurs na 100 proc. odbędzie się w Ukrainie, chociaż już pojawiają się głosy, by poszukać alternatywy. To nieprawda. Na 100 proc. będzie u nas. Gdzie dokładnie? W odbudowanym Mariupolu czy innym mieście… Myślę, że to będzie jeszcze dyskutowane – cytuje słowa Tkachenki w Radiu Svoboda portal Plejada.

Redakcja poleca

W piątek odbędzie się spotkanie ukraińskiego nadawcy Suspilne i Europejskiej Unii Nadawców w sprawie przyszłorocznej Eurowizji.

W związku z wojną w Ukrainie kilka państw wyraziło chęć ewentualnej pomocy ukraińskiemu nadawcy w organizacji Eurowizji 2023 w innym kraju. Mowa o Szwecji, Islandii, Hiszpanii, Holandii i Włoszech. Jacek Kurski w rozmowie z Plejadą zadeklarował możliwość wsparcia produkcyjnego ze strony TVP.

Eurowizja 2023: kiedy odbędzie się konkurs?

Termin Eurowizji 2023 nie jest jeszcze znany. Wszystko jednak wskazuje na to, że wydarzenie odbędzie się w maju. Od kilkudziesięciu lat to właśnie w tym miesiącu jest organizowany Konkurs Piosenki Eurowizji.