Obserwuj w Google News

Eurowizja 2023 z nowymi zasadami? Przez skandal są pomysły zmian w systemie głosowania

2 min. czytania
19.05.2022 14:01

Eurowizja 2023 z nowymi zasadami głosowania? Tegoroczne wyniki finału konkursu odbiły się szerokim echem w całej Europie. Skandal wywołały zwłaszcza głosy jurorów – kilka krajów oskarżono o ustawianie głosowania, ukraińskie jury zostało skrytykowane za brak punktów dla Polski. Pojawiły się więc już pierwsze pomysły na zmiany.

Eurowizja 2022 głosowanie
fot. Youtube screen / Eurovision Song Contest

Eurowizja 2022 za nami. Konkurs wygrała po raz trzeci Ukraina, która zwyciężyła w tym roku w spektakularnym stylu dzięki Kalush Orchestra. Wyniki finału wywołały jednak niemały skandal. Organizatorzy mieli wykryć nieprawidłowości w głosowaniu jurorów z sześciu państw, w tym Polski. TVP wydała nawet oświadczenie w tej sprawie.

Głosowanie na Eurowizji spotyka się więc z coraz większą krytyką. Nic więc dziwnego, że pojawiają się już pierwsze pomysły na zmiany, które miałyby poprawić tę kwestię w kolejnych latach. Z inicjatywą wyszły Ukraina i Australia. Co proponują?

Redakcja poleca

Eurowizja 2023 z nowymi zasadami? Są pomysły zmian w systemie głosowania

Ze skandalem po Eurowizji 2022 mierzy się także zwycięska Ukraina. Ukraińskiego widzowie byli zszokowani brakiem punktów dla Krystiana Ochmana od krajowego jury, więc w tamtejszej sieci rozpętała się burza. Wiele osób zaczęło kwestionować niejawny wybór składu jurorskiego i umiejętności oraz odpowiednie doświadczenie członków komisji.

Zobacz:  Eurowizja 2022: kto głosował na Polskę? Tylko jeden kraj przyznał Ochmanowi 12 punktów

Niewykluczone, że już wkrótce Ukraina zapoczątkuje rewolucyjne zmiany. Jak informuje portal Eurowizja.org, ukraiński nadawca publiczny chciałby przeprowadzić casting na jurorów. Co to oznacza? Ostateczny skład jurorski mieliby wybrać internauci w głosowaniu online. Nazwiska kandydatów byłyby więc znane od samego początku. Na ten moment nie wiadomo, czy takie rozwiązanie może zostać wprowadzone i jest zgodne z regułami Europejskiej Unii Nadawców. Jeśli jednak Ukraina otrzyma zielone światło, możliwe, że wiele państw pójdzie w jej ślady.

Eurowizja: głosowanie online zamiast wysyłania SMS-ów?

Kolejny pomysł ma podobno Australia – tradycyjną opcję głosowania SMS-owego mogłoby zastąpić głosowanie online. Eurowizja.org przypomina, że Australijczycy już podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2022 mogli oddawać głosy internetowo.

Stworzono specjalny system, a chętni widzowie głosowali poprzez stronę internetową www.esc.vote, gdzie mogli odpłatnie zagłosować na swoich faworytów. Zasady były identyczne jak przy głosowaniu SMS – maksymalnie można było oddać 20 głosów.

Warto dodać, że głosowanie przez internet odbywa się podczas Eurowizji Junior, ale jest darmowe.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/eurowizja.org