Obserwuj w Google News

Eurowizja 2020: specjalny koncert w dniu finału konkursu. Pojawią się wszyscy reprezentanci

Piotr Krajewski
2 min. czytania
01.04.2020 14:31
Zareaguj Reakcja

Eurowizja 2020 została odwołana z powodu pandemii koronawirusa. Organizatorzy postanowili przygotować specjalny program dla fanów, który zostanie wyemitowany 16 maja, czyli w dniu finału odwołanego Konkursu Piosenki Eurowizji 2020. Europejska Unia Nadawców pokaże koncert „Eurovision: Europe Shine a Light”, gdzie usłyszymy wszystkie 41 piosenek.

Eurowizja 2020 specjalny koncert zamiast konkursu kiedy się odbędzie
fot. mat. prasowe

Eurowizja 2020 odwołana. Specjalny koncert zamiast konkursu. Kiedy się odbędzie?

Eurowizja 2020 w Rotterdamie nie odbędzie się. Po raz pierwszy w historii słynny konkurs, który oglądają miliony widzów na całym świecie, został odwołany. Decyzję o anulowaniu wydarzenia podjęto w związku z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa.

Informacja o odwołaniu Eurowizji 2020 zasmuciła miliony fanów konkursu. Europejska Unia Nadawców postanowiła przygotować dla nich wyjątkową niespodziankę. 16 maja o godz. 21:00, czyli w dniu finału odwołanej Eurowizji 2020, organizatorzy wyemitują specjalny koncert „Eurovision: Europe Shine a Light”. W programie usłyszymy wszystkie 41 piosenek, które miały brać udział w Eurowizji. Pojawią się tegoroczni reprezentanci oraz goście specjalni. Uczestnicy nie będą jednak rywalizować o zwycięstwo — wydarzenie zostanie wyemitowane w duchu jedności i współpracy.

Eurovision Home Concerts: domowe koncerty tegorocznych i byłych reprezentantów

To nie jedyny projekt, który Europejska Unia Nadawców ogłosiła po odwołaniu Eurowizji 2020. Organizatorzy stworzyli również akcję Eurovision Home Concerts, w ramach której tegoroczni reprezentanci oraz byli uczestnicy będą śpiewać swoje eurowizyjne piosenki i covery wybrane przez internautów. Pierwszy odcinek zostanie wyemitowany już w najbliższy piątek (3 kwietnia) i pojawi się w nim Ryan O’Shaughnessy, reprezentant Irlandii z 2018 roku.

Eurowizja 2021: kiedy i gdzie się odbędzie?

Nie ujawniono na ten moment szczegółowych informacji o  Eurowizji 2021. Nie wiadomo więc, kiedy i gdzie odbędzie się przyszłoroczny konkurs. W oświadczeniu organizatorzy poinformowali jednak, że będą prowadzić rozmowy z holenderskim nadawcą i władzami Rotterdamu, aby Eurowizja 2021 odbyła się właśnie w tym mieście.

Organizatorzy podjęli decyzję, że w Eurowizji 2021 nie będą mogły wziąć udziału piosenki wybrane na konkurs w 2020 roku. Wiele państw potwierdziło już jednak, że w przyszłym roku wyśle tych samych reprezentantów. Mowa m.in. o Ukrainie, Bułgarii, Hiszpanii czy Holandii.

Nie wiadomo, czy w Konkursie Piosenki Eurowizji 2021 zobaczymy Alicję Szemplińska, która miała reprezentować Polskę w tym roku z piosenką „Empires”. Telewizja Polska nie podjęła jeszcze decyzji w tej sprawie.

 

RadioZET.pl/eurovision.tv/PK