Obserwuj w Google News

Brooke Shields seksualizowana przez Hollywood od 12 roku życia: "To cud, że przeżyłam"

3 min. czytania
22.03.2023 10:21

Do sieci trafił zwiastun filmu dokumentalnego "Pretty Baby: Brooke Shields" opowiadający o traumie, jaką przeżyła aktorka znana z "Błękitnej laguny". Chodzi o przemocowe praktyki Hollywood na tle seksualnym, których doświadczyła.

Ślicznotka - Brooke Shields - kadr z filmu
fot. Capital Pictures/East News

Brooke Shields to kolejna gwiazda Hollywood, która otwarcie mówi, jak toksyczne było środowisko amerykańskiej branży filmowej. Powstał film dokumentalny, który ukazuje jak przez lata była seksualizowana przez przemysł rozrywkowy. Mowa o "Pretty Baby: Brooke Shields".

"Pretty Baby: Brooke Shields": gwiazda Hollywood otwarcie o swojej traumie

Brooke Shields to amerykańska aktorka i modelka, która zaczęła karierę jako dziecko i zyskała szerokie uznanie w latach 80. dzięki rolom w filmach takich jak "Ślicznotka", "Błękitna laguna" czy "Niekończąca się miłość". Jakiś czas temu otworzyła się na temat tego, co spotkało ją ze strony ważnej osoby z Hollywood, kiedy miała 22 lata.

Redakcja poleca

Dzięki zmianom, które zapoczątkował ruch #MeToo, Shields nabrała odwagi, by opowiedzieć o gwałcie, którego sprawcą była szanowana persona z amerykańskiej branży filmowej. To niestety niejedyne zło o podtekście seksualnym, jakie spotkało aktorkę podczas jej kariery. Zaczęła pracę jako nastolatka, występując w filmie "Ślicznotka", wcieliła się w tytułową rolę - 12-letniej sexworkerki, w której zakochuje się o wiele starszy mężczyzna. Łatka ślicznotki przylgnęła do niej na stałe. Jednak Shields była seksualizowana również w branży modowej, co możemy zobaczyć w zwiastunie "Pretty Baby: Brooke Shields".

Oglądaj

Z okazji nadchodzącej premiery dokumentu aktorka udzieliła wywiadu magazynowi "People". Podczas pracy nad filmem dotarło do niej, jak wiele złego ją spotkało i jak toksyczna jest branża rozrywkowa, która wciska młode kobiety w wykreowany przez siebie wzór. Shields jest zaskoczona, tym, że udało się jej przetrwać.

Kiedy zrobiłam ten dokument, zobaczyłam to wszystko razem i uważam, że to cud, że przeżyłam.

Aktorka wspomniała też o napaści seksualnej, do której doszło, gdy miała 22 lata. Podkreśliła, że nie każdy gwałt musi wpasowywać się w brutalny stereotyp na temat tego przestępstwa. Nie oznacza to jednak, że nie odbija się to na osobie nim dotkniętej.

Przepracowanie tego zajęło mi dużo czasu. Teraz jestem bardziej wściekła niż wtedy. Jeśli się boisz, masz rację. Są to przerażające sytuacje. Nie muszą być brutalne, żeby były przerażające.

Teraz postanowiła wykorzystać to co ją spotkało, by pomóc innym osobom na całym świecie, które muszą mierzyć się z traumą związaną z przemocą seksualną i seksualizacją. Film "Pretty Baby: Brooke Shields", chociaż opowiada o konkretnym przypadku, w rzeczywistości jest ilustracją szerszego problemu, który dotyka osoby na całym świecie. Dzięki temu, że tego typu sprawy są nagłaśniane, zwiększa się świadomość, prowadząca do ograniczenia praktyk pozwalających bezkarnie wykorzystywać głównie kobiety.

Redakcja poleca

"Pretty Baby: Brooke Shields": kiedy premiera filmu?

Na razie nie wiadomo, kiedy będzie można oglądać "Pretty Baby: Brooke Shields" w Polsce. W USA dokument trafi na platformę Hulu 3 kwietnia 2023 roku. Za produkcję odpowiada Lana Wilson. Poza Shields w filmie wystąpili między innymi Gregory Butler i Drew Barrymore.

Jeśli jesteś osobą dotkniętą przemocą seksualną, możesz zwrócić się o pomoc pod podane niżej numery telefonów:

  • Ogólnopolski Telefon Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” - tel. 800 120 002 - telefon pracuje całodobowo
  • Poradnia Telefoniczna „Niebieskiej Linii” - tel. 22 668 70 00 (poniedziałek – piątek od 12:00 do 18:00)
  • Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie - tel. 800 120 226 (poniedziałek-piątek, od 9:30-15:30, połączenie bezpłatne)
  • Całodobowy telefon dla kobiet doświadczających przemocy - tel. 600 070 717 (codziennie / całodobowo)
  • Telefon zaufania –  Centrum Praw Kobiet - 22 621 35 37 (czwartki od 12:00 do 18:00 telefoniczny dyżur prawny)
  • Telefon Interwencyjny – Centrum Praw Kobiet - 600 070 717 - całodobowy
  • Telefon zaufania dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele - 800 280 900 Telefon wsparcia działa we wtorki w godzinach 19:00-22:00

RadioZET.pl/Peple/YouTube

Niekończąca się miłość