Obserwuj w Google News

Wojna w Ukrainie: polscy filmowcy pomagają bohaterom filmu o Tatarach krymskich [WIDEO]

Sergiusz Kurczuk
3 min. czytania
02.03.2022 13:23

Twórcy filmu "Kiedy ten wiatr ustanie?" postanowili pomóc bohaterom dokumentu, których dotknęła wojna w Ukrainie. Z tego powodu zorganizowano zbiórkę pieniędzy na transport krymskiej rodziny.

Kiedy ten wiatr ustanie? - kadr z filmu
fot. materiały prasowe/Studio Everest

Wojna w Ukrainie sprawiła, że tysiące Polaków włączyło się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Twórcy dokumentu "Kiedy ten wiatr ustanie?", opowiadającego o dramacie krymskich rodzin, postanowili wesprzeć bohaterów swojego filmu. W tym celu zorganizowali zbiórkę pieniędzy na transport trójki dzieci i czwórki kobiet, które uciekły z ogarniętego konfliktem zbrojnym kraju.

"Kiedy ten wiatr ustanie?": twórcy pomagają bohaterom filmu

24 lutego 2022 roku Władimir Putin wydał rozkaz ataku na Ukrainę. Od tego momentu trwa regularna wojna. Jednak agresja ze strony Rosji w stosunku do Ukrainy trwa od kilku lat. W 2014 roku doszło do aneksji Krymu - nielegalnego wcielenia do Federacji Rosyjskiej części Ukrainy. To wydarzenie sprawiło, że polscy i ukraińscy filmowcy wspólnymi siłami powołali do życia dokument "Kiedy ten wiatr ustanie?".

Redakcja poleca

6 lat po premierze filmu sytuacja w Ukrainie tylko się pogorszyła. Wojna sprawiła, że jedna z ukazanych w dokumencie rodzin musiała porzucić swój dom i uciekać do Polski. Teraz bohaterowie filmu chcą wyjechać do Stambułu, gdzie czeka na nich rodzina. Są jednak pozbawieni środków, które im na to pozwolą. Na pomoc przyszli jednak twórcy dokumentu, którzy postanowili wspomóc bohaterów "Kiedy ten wiatr ustanie?" za pośrednictwem internetowej zbiórki na pomagam.pl.

Oglądaj

Zbiórkę zorganizował Oleksandr Pozdniakow - ukraiński operator mieszkający w Polsce, który jest autorem zdjęć do filmu. Waz z innymi członkami ekipy postanowił nagłośnić sytuację jednej z ukazanych w dokumencie rodzin, w skład której wchodzą Safie (5 lat), Elzara (15 lat), Tymur (17 lat), Elmaz (39 lat), Hulnora (62 lata), Saniie (32 lata) oraz Afize (38 lat). Po aneksji Krymu bohaterowie filmu musieli przeprowadzić się do Kijowa. W obliczu wojny znowu byli zmuszeni uciekać, tym razem do Polski. Obecnie przebywają w Jarosławiu.

Rodzina ta jest nam niezwykle bliska, po aneksji Krymu w 2014 i represjach Rosjan zmuszeni byli opuścić swój dom na Krymie i zamieszkać w Kijowie. Teraz znowu zostali zmuszeni do ucieczki. Zbieramy wpłaty na bilety lotnicze, które pozwolą dostać się Krymskiej rodzinie z Polski do Stambułu, gdzie czeka już na nich rodzina. To nasi przyjaciele, którzy w 2014 roku byli bohaterami filmu dokumentalnego w reżyserii Anieli Gabryel "Kiedy ten wiatr ustanie?". 

Zbiórka pieniędzy została utworzona, by zafundować rodzinie przelot do Stambułu. Kwota potrzebna do zrealizowania celu wynosi 7 tysięcy złotych. W chwili pisania artykułu wpłacono 1 020 złotych.

Fundacja Radia ZET prowadzi akcję pomocową dla osób z Ukrainy

Redakcja poleca

"Kiedy ten wiatr ustanie?": gdzie obejrzeć dokument o Tatarach krymskich?

Film miał swoją premierę w 2016 roku. Oto jak prezentuje się oficjalny opis dokumentu.

Film opowiada o krymsko tatarskiej rodzinie żyjącej na terenie okupowanego Krymu. Cztery osobiste historie skupiają w sobie, jak w soczewce rozległe doświadczenia ludzi żyjących pod presją politycznego reżimu. Trudności, jakie dotykają tę rodzinę, dotyczą szerszej społeczności i wywołują silne emocje. Głównym motywem filmu nie jest jednak reżim sam w sobie, ale jego konsekwencje rzutujące na los zwykłych ludzi, którzy po prostu chcą żyć, kochać i mieć rodzinę.

Reżyserką "Kiedy ten wiatr ustanie?" jest Aniela Gabryel. Za zdjęcia odpowiada Oleksandr Pozdniakow, za montaż Katarzyna Boniecka, a za muzykę Tymoteusz Witczak.

Dokument jest dostępny za darmo na Vimeo. Można obejrzeć go poniżej:

Będzie też emitowany na TVP Dokument 15 marca 2022 roku o godzinie 2:05.

RadioZET.pl/pomagam.pl

Polskie gwiazdy, które pomagają Ukrainie. Znani Polacy wspierają ofiary wojny [GALERIA]

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET