Obserwuj w Google News

Wojna w Ukrainie: Akademia Emmy odebrała członkostwo rosyjskiemu potentatowi medialnemu

Sergiusz Kurczuk
3 min. czytania
02.03.2022 11:43
Zareaguj Reakcja

Międzynarodowa Akademia Emmy uznała, że Michaił Sołodownikow - prezes T&R Productions, w związku z wojną w Ukrainie powinien zostać wykluczony z organizacji filmowej. 

Nagroda Emmy
fot. PIOTR FOTEK/REPORTER

Reakcja brutalnego ataku Rosji na Ukrainę w świecie filmu wciąż trwa. Członkowie Międzynarodowej Akademii Emmy uznali, że należy wykluczyć z zarządu Michaiła Sołodownikowa - prezes T&R Productions. Rosjanin został wyrzucony z powodu wojny na Ukrainie.

Wojna w Ukrainie: Michaił Sołodownikow wyrzucony z Akademii Emmy

Bezprecedensowa w powojennej Europie inwazja wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę wciąż spotyka się z kolejnymi kontrakcjami w wielu dziedzinach życia. Oprócz sankcji ekonomicznych i politycznych nałożonych na Rosję przez większośc krajów świata, pojawia się również ostracyzm na takich polach jak sztuka, kultura i rozrywka.

Redakcja poleca

Jak podaje Deadline, Sołodownikow został usunięty z rady przyznającej międzynarodowe nagrody Emmy. Rosjanin nie tylko stracił pozycję, ale również zawieszono jego członkostwo w Akademii. Mężczyzna stoi na czele T&R Productions - rosyjskiej firmy medialnej, która zarządza kanałem RT America. Podobny los spotkał Elizawetę Brodską - szefową wiadomości w moskiewskim RT International oraz kilku innych członków stowarzyszenia pochodzących z Rosji. Poinformowano o tym w oficjalnym oświadczeniu.

W związku z trwającą inwazją Rosji na Ukrainę Międzynarodowa Akademia zawiesza członkostwo i stanowisko w zarządzie Michaiła Sołodownikowa, a także członkostwo Elizawety Brodskiej.

W 2017 roku Departament Sprawiedliwości USA nakazał firmie T&R Productions zarejestrować się jako "zagraniczny agent" Rosji zgodnie z ustawą z 1938 roku. 

Co ciekawe reakcja Akademii pojawiła się po tym, jak dziennikarze Deadline zapytali o role Sołodownikowa i Brodskiej w organizacji. Coraz więcej podmiotów na całym świecie podejmuje działania przeciwko RT – dawniej Russia Today – kontrolowanemu przez państwo rosyjskiemu imperium informacyjno-telewizyjnemu, które Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych określił jako narzędzie propagandy Kremla.

Według ustaleń dziennikarzy, Sołodownikow jest dyrektorem generalnym i głównym dyrektorem kreatywnym T&R, a także dyrektorem do spraw wiadomości RT America. T&R prowadzi studia dla RT, zatrudnia i opłaca wszystkich pracowników RT w Stanach Zjednoczonych oraz produkuje anglojęzyczne programy dla stacji, które były emitowane za pośrednictwem sieci kablowych w całych Stanach Zjednoczonych.

Redakcja poleca

Fundacja Radia ZET prowadzi akcję pomocową dla osób z Ukrainy

Wojna w Ukrainie: ostracyzm wobec rosyjskich mediów

Według informacji Deadline, organizacja National Association of Broadcasters wezwała stacje amerykańskie do zaprzestania nadawania programów sponsorowanych przez państwo rosyjskie. Apel ogłosił prezes NAB - Curtis LeGeyt w oficjalnym oświadczeniu.

Biorąc pod uwagę niesprowokowaną agresję Rosji przeciwko wolnemu i suwerennemu narodowi Ukrainy, NAB wzywa nadawców do zaprzestania nadawania programów sponsorowanych przez państwo i powiązanych z rosyjskim rządem lub jego agentami.

W związku z powyższym kanał RT America jest obecnie w USA niedostępny. Stany Zjednoczone nie są jedynym krajem, który zakazał rosyjskiej propagandy na swoim terenie. Podobną decyzję podjęła Ursula von der Leyen - przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Zabronimy w UE machiny medialnej Kremla. Państwowe Russia Today i Sputnik, jak również ich spółki zależne, nie będą już mogły szerzyć swoich kłamstw, by usprawiedliwiać wojnę Putina i siać podział w naszej Unii. Dlatego opracowujemy narzędzia do zakazania ich toksycznej i szkodliwej dezinformacji w Europie.

Mimo nakładanych sankcji Rosja nadal prowadzi wojnę w Ukrainie.

RadioZET.pl/Deadline

Polskie gwiazdy, które pomagają Ukrainie. Znani Polacy wspierają ofiary wojny [GALERIA]

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET