Obserwuj w Google News

Soo-yeon Kang nie żyje. Południowokoreańska gwiazda miała tylko 55 lat

2 min. czytania
09.05.2022 11:45
Zareaguj Reakcja

Zmarła Soo-yeon Kang zwana pierwszą południowokoreańską gwiazdą filmową. Odeszła w wieku 55 lat. Co było przyczyną jej śmierci?

Znicz - materiał poglądowy
fot. Value Stock Images/East News

7 maja 2022 roku zmarła Soo-yeon Kang. Była słynną południowokoreańską aktorką filmową i telewizyjną. Miała jedynie 55 lat.

Soo-yeon Kang nie żyje

Jak podaje Deadline, rodzina aktorki poinformowała, że Kang została znaleziona nieprzytomna 5 maja 2022 roku w swoim domu w Seulu. Potwierdzono, że artystka doznała zatrzymania akcji serca spowodowanego udarem krwotocznym mózgu. Została przewieziona do szpitala, gdzie wkrótce zmarła.

Soo-yeon Kang urodziła się 18 sierpnia 1966 roku w Seulu. Karierę aktorską zaczęła w 1969 roku jako dziecko. Zadebiutowała w serialu "The Adventures of Ttolttol-yi" z 1971 roku. Początkowo, w latach 70. i 80. grywała niewielkie role w filmach i serialach. Przełom nastąpił w 1987 roku dzięki filmowi Kwon-taeka Ima "The Surrogate Woman". Kang została wówczas nagrodzona Pucharem Volpiego dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji i nagrodą dla najlepszej aktorki na francuskim Festiwalu Trzech Kontynentów. Był to pierwszy przypadek w historii kinematografii, kiedy nagrodzono aktora z Korei Południowej na jednym z najsłynniejszych festiwali filmowych świata. Wiele osób było zaskoczonych, że w tym kraju istnieje przemysł filmowy.

Redakcja poleca

Innym ważnym filmem w dorobku aktorki był dramat "Come Come Come Upward" tego samego reżysera z 1989 roku. Otrzymała nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie. Dzięki tym osiągnięciom Soo-yeon Kang została nazwana pierwszą gwiazdą filmową Korei Południowej.

W latach 90. Kang pojawiła się w bardzo wielu filmach, między innymi "All That Falls Has Wings", "The Road to Racetrack", "That Woman, That Man", "Their Last Love Affair", "Girls' Night Out" czy "Rainbow Trout". W nowej dekadzie postanowiła odpocząć od filmów i zaczęła występować w produkcjach telewizyjnych. Była również jurorką na wielu festiwalach filmowych. 

W roku 2000, po 15-letniej przerwie od telewizji, Kang wystąpiła w głównej roli w serialu "Yeo-in cheon-ha". Dzięki popularności dramatu historycznego liczącego 150 odcinków, zyskała uznanie również u mainstreamowych widzów, którzy nie koniecznie znali poprzedni, ambitniejszy dorobek aktorki. W latach 2006-2007 zgrała w trzech filmach - "The Circle", "Hanbando" i "With a Girl of Black Soil". Następnie wystąpiła w serialu "Moonhee".

Redakcja poleca

W kolejnej dekadzie Kang ponownie wystąpiła w filmie Ima - "Hanji" z 2011 roku. W 2015 roku została współprzewodniczącą Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Busan. Odeszła z rady po dwóch latach. Gwiazda miała wznowić karierę filmową produkcją "Jung-E" - filmem oryginalnym Netflix wyreżyserowanym przez Sang-ho Yeona - twórcę horroru "Zombie express".

RadioZET.pl/Deadline

Gwiazdy filmu i kina, które odeszły w 2021 roku [ZDJĘCIA]