Obserwuj w Google News

„Broad Peak“: zwiastun filmu Netflixa, który może konkurować o Oscara. Kiedy premiera? [WIDEO]

3 min. czytania
25.08.2022 13:38
Zareaguj Reakcja

„Broad Peak” Leszka Dawida to długo oczekiwany film biograficzny, który ma szansę reprezentować Polskę w wyścigu po Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy. O czym dokładnie opowiada film Netflixa i kiedy dowiemy się czy Polska wystawi go do oscarowego wyścigu?

Broad Peak - kadr z filmu
fot. materiały prasowe Netflix

„Broad Peak” to długo wyczekiwany film biograficzny, opowiadający historię słynnego polskiego himalaisty, Macieja Berbeki. Opowieść rozpoczyna się, gdy ten próbuje po raz kolejny zdobyć tytułowy szczyt Broad Peak, znajdujący się w paśmie Karakorum, na pograniczu Indii, Chin i Pakistanu. Wyprawa jest niebezpieczna, ale hart ducha mężczyzny nieugięty.

Redakcja poleca

Wedle oficjalnego opisu fabuły, scenariusz Łukasza Ludkowskiego, bazujący na prawdziwych wydarzeniach opowie historię morderczej wyprawy górskiej, gdy w 1988 roku, po miesiącach przygotowań, wyprawa mająca na celu zdobycie jednej z najtrudniejszych gór świata, K2, kończy się niepowodzeniem. Dwójka polskich himalaistów, Maciej Berbeka i Alek Lwow, mimo porażki nie chce wracać do domu „z pustymi rękami”. Namawia więc kierownika wyprawy, Andrzeja Zawadę, by ten zgodził się iść z nimi na sąsiadujący, równie niebezpieczny szczyt – Broad Peak. 

„Nowy kierunek ekspedycji zmieni i naznaczy życie Maćka w sposób, którego nigdy by się nie spodziewał” – kończy się opis fabuły dramatycznego filmu biograficznego.

„Broad Peak” – zwiastun

W sieci zawitał właśnie nowy, dramatyczny zwiastun filmu. Materiał prezentuje się następująco:

„Broad Peak” z szansą na Oscara

Niedawno informowaliśmy, że „Broad Peak” trafił na listę filmów, branych pod uwagę przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, jako polski kandydat do oscarowej statuetki w kategorii Najlepszy film międzynarodowy (dawniej: najlepszy film nieanglojęzyczny). Produkcja Leszka Dawida konkuruje m.in. z „IO” Jerzego Skolimowskiego, „Filmem balkonowym” Pawła Łozińskiego czy „Cichą Ziemią” Agi Woszczyńskiej. Decyzję Jury Oscarowego poznamy już 1 września, gdy w Warszawie odbędzie się specjalna konferencja poświęcona polskiemu kandydatowi do Oscara. 

Redakcja poleca

„Broad Peak” – twórcy o projekcie

Reżyser Leszek Dawid w rozmowie z dziennikarzami portalu Wirtualna Polska, w następujących słowach wypowiedział się o pomyśle na swój najnowszy projekt filmowy:

„W filmie skupiliśmy się na historii Macieja Berbeki, jednego z polskich Lodowych Wojowników. Podczas realizacji dużo zastanawiałem się nad tą tajemniczą i pociągającą siłą, która pcha człowieka w tak niebezpieczne miejsca, mimo jego świadomości, jak wiele ryzykuje”.

Dziennikarze WP.pl podkreślają, że ekipa naprawdę kręciła film w prawdziwych górach Karakorum. Zdjęcia realizowana na wysokości ponad 5 tys. metrów, co jak zwracają uwagę dziennikarze portalu Spider’s Web jest pierwszym takim wyczynem w historii.

Ireneusz Czop, który w „Broad Peak” wcielił się w główną rolę Macieja Berkebi w następujących słowach wspomina pracę na planie:

„Byliśmy wysoko, mniej więcej na 5200 metrów. Trzeba było tam dojść. I w tym tkwiła cała trudność. Nagle człowiek się mierzy ze sobą. Trzeba odrzucić wszystkie wygodne telefony, samochody, ubranka i z buta iść po tym lodowcu. To jest super”.

„Broad Peak” – twórcy i obsada

Scenariusz film na bazie prawdziwych wydarzeń napisał Łukasz Ludkowski, scenarzysta najlepiej znany z pracy przy takich projektach jak: „Moje 89 Pokolenie” czy serii filmów krótkometrażowych. Za kamerą stanął zaś reżyser Leszek Dawid, najlepiej znany z filmu „Jesteś Bogiem” czy współpracy przy serialach „Pakt”, „Nielegalni” i „W głębi lasu”.

Na ekranie zobaczymy zaś takich aktorów i aktorki jak: Ireneusz Czop, Maja Ostaszewska, Dawid Ogrodnik, Piotr Głowacki, Łukasz Simlat, Tomasz Sapryk czy Maciej Raniszewski.

„Broad Peak” – kiedy premiera?

Światowa premiera filmu będzie miała miejsce podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który w tym roku odbywa się w dniach 12-17 września. Premiera filmu na platformie streamingowej Netflix przewidziana jest natomiast jeszcze w trakcie trwania imprezy i odbędzie się już w środę 14 września.

Czytaj także:  „Kolejne 365 dni”: polscy i zagraniczni krytycy nie zostawiają suchej nitki na nowym hicie Netflixa

RadioZET.pl/WP.pl/Spider's Web/YouTube/informacja prasowa Netflix

Inni Ludzie - kadr z filmu
12 Zobacz galerię
fot. materiały prasowe Warner Bros.